נתניהו באירוע לציון 90 שנה למאורעות תרפ"ט: "איננו זרים בחברון, נישאר בה לנצח"

נתניהו: "איננו זרים בחברון, נישאר בה לנצח"

"איננו באים לנשל אף אחד, אבל אף אחד לא ינשל אותנו", הוסיף נתניהו בנאומו. מוקדם יותר אמרה בטקס שרת התרבות מירי רגב כי "זכות הקיום של תל אביב מתחילה כאן בחברון"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בטקס לציון 90 שנה למאורעות תרפ"ט, 04.09.19
צילום: צילום מסך

"איננו באים לנשל אף אחד, אבל אף אחד לא ינשל אותנו. איננו זרים בחברון, נשאר בה לנצח", כך אמר הערב (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי לציון 90 שנה למאורעות תרפ"ט בחברון. ראש הממשלה הוסיף כי "צריך לשבח את המעטים באוכלוסיה הערבית שנחלצו להגן על שכניהם היהודים, הם פעלו במוסריות תוך סיכון חייהם". מוקדם יותר אמרה בטקס שרת התרבות מירי רגב כי "אם אין חברון - אין תל אביב. זכות הקיום של תל אביב מתחילה כאן בחברון".

על רקע ביקור נתניהו בחברון אמר לטלוויזיה הפלסטינית יועצו לענייני דת של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מחמוד אל-הבאש, כי "נתניהו רוצה להצית את כדור הארץ רק כדי לקושש כמה מאות קולות בבחירות". הוא הוסיף כי נתניהו "מהמר בגורל היהודים והפלסטינים גם יחד". בעקבות השתתפותו של ראש הממשלה, הווקף בחברון קרא למוסלמים להגיע לתפילה במערת המכפלה.


במהלך הטקס הוקף ראש הממשלה בלוחות מיגון נגד ירי. נשיא המדינה ראובן ריבלין ביקר מוקדם יותר באזור, אך נמנע מלהשתתף בטקס. מבית הנשיא נמסר כי על פי לוח הזמנים של הנשיא "ממילא הוא לא יכול להגיע לאירוע לאור התחייבות הבוקר והצהריים שלו בחברון". צוין כי אופי הטקס יהיה פוליטי "ללא ספק" ולכן לא ראוי שריבלין, "שהוא אישיות ממלכתית", ישתתף באירוע מסוג כזה.

ריבלין אמר באירוע בצהריים: "התיאורים קשים לקריאה עד היום. חברון איננה מכשול בדרך לשלום, היא מבחן ליכולתנו לחיות יחד - יהודים וערבים זה לצד זה. היהודים חזרו לעיר אבותיהם. על מדינת ישראל לקדם איכות חיי התושבים בכל האזור. לדאוג לשגשוגן וצמחיתן של חברון וקריית ארבע ולהקמתן של שכונות חדשות".

הנשיא הדגיש כי היישוב היהודי בחברון קדם מאות שנים להקמתה של מדינת ישראל "עד שנגדע במאורעות תרפ"ט". ריבלין ציין כי יש היסטוריונים המבקשים לשכתב את מאורעות תרפ"ט - לטעון כי הפרעות כוונו נגד הציונות, ואילו בתושבים הוותיקים של חברון לא רצו הפורעים לפגוע. "אלו טענות שאין להן אחיזה במציאות. האירועים כוונו נגד כלל היהודים. היה זה רק בגלל שהיו יהודים", הוסיף.

גם יו"ר הכנסת השתתף באירועים והצהיר כי הממשלה תחיל את הריבונות הישראלית בחברון. "נהפוך אותה לעיר ואם בישראל", אמר בטקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין בחברון.

הפרעות בחברון הגיעו יום לאחר שהתרחשו אירועים אלימים בירושלים. אלפי מוסלמים נהרו להר הבית כשהם חמושים בסכינים ומקלות, ולאחר שאחד הדרשנים במסגד אל-אקצא נשא נאום לאומני, שבו הסביר שהמוסלמים צריכים להילחם עד טיפת דמם האחרונה נגד היהודים, יצאו המוסלמים לתקוף יהודים. 

במהלך הטבח בחברון נרצחו באכזריות 67 יהודים - ילדים נשחטו לעיני הוריהם, הורים לעיני ילדיהם, איברים נכרתו, אנשים נשרפו חיים, נשים וילדות נאנסו ובתי היהודים נבזזו. הבריטים שהיו באזור התערבו רק כשהרוצחים החלו להתקרב אליהם והם עצמם הרגישו מאוימים.

הפופולריים