שגריר פולין בישראל בריאיון מיוחד: משבר חוק השואה מאחורינו

שגריר פולין בישראל: משבר חוק השואה מאחורינו

מארק מגירובסקי בכאן רשת ב: ההיסטוריה היהודית בפולין היא לא רק השואה • על האנטישמיות באירופה היום: "זה קיים בפולין, אבל יחסית למדינות אחרות באירופה האחוז נמוך מאוד" | האזינו לריאיון לרגל ציון 80 שנה לפרוץ מלחמת העולם השנייה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי
צילום:

80 שנה לפרוץ מלחמת העולם השנייה: שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי אמר היום (ראשון) כי המשבר בין ארצו לבין ישראל חלף וכי חוק השואה אינו קיים עוד. בראיון מיוחד לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר השגריר כי לשתי המדינות תחומים רבים שבהם אפשר לפתח את שיתוף הפעולה.

האזינו לריאיון המלא עם שגריר פולין בישראל בכאן רשת ב

מגירובסקי אמר כי אינו מכחיש שהיו פולנים שעשו "דברים לא טובים", כלשונו, בשואה אך עם זה הדגיש כי ההיסטוריה המשותפת של שני העמים אינה רק השואה. "זו היסטוריה של אלף שנה שבהן חיו היהודים על אדמת פולין, במלחמה איבדנו שלושה מיליון יהודים אזרחי המדינה שהיו חלק מהתרבות והזהות שלנו", אמר.

לדבריו, הממשלה בוורשה מטפלת בבעיית האנטישמיות במדינה אך בה בעת הזכיר כי יחסית למדינות האחרות באירופה אחוז האירועים האנטישמיים בפולין נמוך מאוד. מגירובסקי אמר כי בישראל יש הרבה חוסר בידע על פולין של היום וכי צריך למלא את הריק בידע על התרבות הפולנית העכשווית: "יש חוסר ידע על פולין הנוכחית. או שמגיעות משלחות ללמוד על השואה או שאנשים באים לקניות. יש מרחק עצום בין לבין. אני מנסה למלא את המרחב הריק שבין הקטבים בהסברה על פולין של היום: תרבות, אוכל וכו'".

כאמור, באירופה מציינים היום 80 שנה לפתיחתה של מלחמת העולם השנייה ביבשת. בטקס שנערך לפנות בוקר בעיירה ויאלון שבפולין, שבה נפלו הפצצות הראשונות במלחמה, ביקש נשיא גרמניה פרנק ולטר שטיינמאייר את סליחתה של פולין: "אני מרכין ראש לפני הקורבנות הפולנים של העריצות הגרמנית ואני מבקש סליחה".

נשיא פולין אנדז'יי דודה כינה את ההתקפה של גרמניה על פולין מעשה ברברי ופשע מלחמה והודה לנשיא גרמניה על השתתפותו בטקס. יותר מ-50 מיליון בני אדם נהרגו במלחמת העולם השנייה, בהם 6 מיליון יהודים שנרצחו בשואה, בעיקר על אדמתה של פולין.

הפופולריים