יו"ר ועדת הבחירות המרכזית אסר על המפלגות לצלם בקלפיות

יו"ר ועדת הבחירות אסר על המפלגות לצלם בקלפיות
חנן מלצר הורה להקים יחידת פיקוח על טוהר הבחירות, במסגרתה יתאפשר תיעוד במקרה של חשד ולאחר קבלת אישור ומכשיר תיעוד ייעודי. בליכוד בוחנים אפשרות לחוקק חוק חדש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 קלפי בירושלים בבחירות 2019
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו״ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, אסר היום (שני) על המפלגות לצלם בקלפיות והורה להקים יחידת פיקוח על טוהר הבחירות. מלצר קבע כי בשעות ההצבעה רשאי מפקח טוהר הבחירות לתעד את הקלפי רק במקרה של חשש סביר לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין - וזאת רק באמצעות מכשיר מיוחד שיוקצה לצורך כך, ובאישור המשטרה. בליכוד בוחנים אפשרות לעקוף את ההחלטה באמצעות חקיקה ראשית לפני הבחירות.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בתוך כך, מוקדם יותר דווח כי מלצר צפוי להודיע בהחלטה תקדימית להתיר תיעוד של ספירת הקולות בבחירות הקרובות ביותר מ־1,000 קלפיות ברחבי הארץ, מתוך כ־14 אלף. מדובר בהחלטה דרמטית הנובעת מהחשש שגורמים פוליטיים ינסו להטות את תוצאות הבחירות בקלפיות שונות באמצעות זיופן ומניסיון ליצור הרתעה. חלק מהקלפיות שבהן יוצבו מצלמות ייבחרו אקראית ואת חלקן תבחר ועדת הבחירות.לא מדובר בתיעוד ההצבעה, אלא בתיעוד ספירת הקולות בלבד.

אתמול דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי החלק הראשון של החקירה במשטרה, הנוגע לחמש קלפיות שהעבירה ועדת הבחירות לבדיקה, עומד להסתיים בימים הקרובים. נמצאו ראיות לזיופים שבוצעו על ידי בעלי תפקידים בשתי קלפיות – כסרא סמיע וטמרה. יותר מ־100 מעורבים העידו ונחקרו, בהם תושבים בכסרא סמיע שנבדק אם אכן הצביעו. החקירה מתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה בליווי פרקליט מחוז חיפה עמית אייסמן.

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם

על פי החשד, חברי ועדת הקלפי בכסרא סמיע זייפו לכאורה את פרוטוקול ההצבעה, והתוצאות הוטו לכאורה לטובת הליכוד (350 קולות נרשמו – ובעקבות הגילויים, ועדת הבחירות פסלה את הקלפי). בטמרה, חבר ועדה הוסיף מעטפות עם קולות, לפי אחת העדויות בקלפי – לטובת ש"ס, אך בפועל אין לכך ראיות.

הפופולריים