נשיא צרפת לכאן חדשות: "לא תולה תקוות בעסקת המאה, עובד על הצעות אחרות"

מקרון לכאן חדשות: "לא תולה תקוות בעסקת המאה"
מקרון אמר בשיחה שאי אפשר לכפות הסכם על צדדים שלא רוצים במשא ומתן. לראשונה, הנושא הישראלי-פלסטיני לא יהיה על סדר היום של פסגת ה-G-7
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא צרפת מקרון
צילום: אי-פי

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר היום (רביעי) לכאן חדשות שהוא לא תולה יותר תקוות בעסקת השלום של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. לדברי מקרון, אי אפשר לכפות הסכם על צדדים שאינם רוצים לשאת ולתת. הוא הוסיף: "אני לא מחכה יותר לעסקת המאה של הנשיא טראמפ. אבל אני ממשיך לעבוד על הצעות בקשר לכך". כמו כן, לראשונה הנושא ייעדר מסדר היום המרכזי של פסגת מדינות ה-G-7.


בתדרוך לכתבים שקיים לפני השיחה התייחס מקרון להסכם הגרעין עם איראן, כי הוא מצפה בשעות הקרובות לתשובת טהראן וארצות הברית על הההצעה להחזיר את ההסכם תמורת הקלות בסנקציות ופתיחה במשא ומתן. ההצעה תובא לדיון בפסגת ה-G-7 שתיערך בצרפת. 

"כל הקהילה הבינלאומית שותפה למטרה הסופית. שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, ולהבטיח את היציבות באזור. ההסכם משנת 2015 הוא שלב. הוויכוח הוא על הדרך", אמר מקרון. "הנשיא טראמפ חושב שעל ידי החרפת הלחץ על איראן הוא ישיג הסכם שלם יותר ועמיד בפני הזמן. אני מסכים עם המטרה. מקיץ 2017 צרפת הציעה לשאת ולתת על הסכם מורכב יותר, שיכלול את מה שיקרה אחרי שנת 2025, הסכם בשאלת הטילים הבליסטיים ובשאלת היציבות האזורית. הסיכון במדיניות האמריקנית הא סיכון של הסלמה".

מקרון הוסיף בנוגע להסכם: "עכשיו אנחנו ברגע גורלי, משום שהאיראנים שלחו מסרים ברורים מאד כשנקטו הפרות סמליות של ההסכם. הם ממשיכים באסטרטגיה של יציאה מההסכם. אני מצפה מאיראן שתישאר במסגרת ההסכם ותימנע מכל הסלמה. כדי שאנו נוכל להביא מרכיבים של פיצוי כלכלי שהעם האיראני לא ייענש". 

הפופולריים