טליב ועומאר: "אי אפשר לתת לטראמפ ולנתניהו להחביא את הכיבוש"

טליב ועומאר: טראמפ ונתניהו מחביאים את הכיבוש

חברות הקונגרס האמריקני הגיבו למניעת כניסתן לישראל והאשימו את ראש הממשלה בכניעה לתכתיבי הנשיא. טליב טענה שההחלטה לא לבוא לישראל בתנאים שקבע דרעי התקבלה בהתייעצות משפחתית מכיוון שלא הותר לה לבוא כחברת קונגרס חופשייה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראשידה טליב ואילהן עומאר במסעת 19.8.19
צילום: -

רשידה טליב ואילהאן עומאר, חברות הקונגרס האמריקני שכניסתן לישראל סורבה, הגיבו הלילה (שני) למניעת כניסתן ותקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלטענתן נכנע לתכתיב של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ומנע מהן לבצע את עבודתן. "אי אפשר לתת לטראמפ ולנתניהו להחביא את המציאות של הכיבוש. הכיבוש אמיתי - לגרום לנו לא לראות אותו לא יעלים אותו", אמרו במסיבת העיתונאים.

טליב, בקול חנוק מדמעות, סיפרה על סבתה ובני משפחתה שעברו לדבריה השפלה במחסומים של צה״ל. היא אמרה שההחלטה לא לבוא לישראל בתנאים שקבע שר הפנים התקבלה בהתייעצות משפחתית מכיוון שלא הותר לה לבוא כחברת קונגרס חופשייה. ״סבתא שלי אמרה שאני הציפור שלה ושלא אבוא אם אני אחזור ואכנס לכלוב״. עומאר אמרה: "תפקידנו לפקח על מדיניות החוץ של ארצות הברית ועל הסיוע האמריקני לאזור. קוראות לעמיתנו שהחרימו את הביקור במחאה להגיע בכל מקרה, לפגוש את האנשים שהתכוונו לפגוש ולשמוע את הסיפורים שהתכוונו לשמוע". במסיבת העיתונאים נשאו דברים גם מספר נשים נוספות אשר כניסתן לישראל נאסרה.

בשבוע שעבר החליטה ישראל שלא לאפשר את כניסתן של חברות בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית, שהביעו תמיכה בתנועת ה-BDS. בהחלטה עליה חתם שר הפנים אריה דרעי נכתב כי "מדובר במי שמנצלות את הבמה המרכזית ביותר לתמיכה בארגוני BDS הקוראים לחרם נגד ישראל. מדינת ישראל מכבדת את הקונגרס האמריקני, במסגרת הברית ההדוקה בין המדינות, אך לא יעלה על הדעת כי תותר כניסה ארצה של מי שמבקשים לפגוע במדינת ישראל, אף תוך כדי הביקור". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אז להחלטה ואמר: "אין מדינה בעולם שמכבדת את ארצות הברית ואת הקונגרס האמריקני יותר ממדינת ישראל. הן מתכננות מסע שכל תכליתו הוא חיזוק החרם ושלילת הלגיטימיות של ישראל".

דרעי נענה לבקשתה של טליב להיכנס לישראל "מטעמים הומניטריים" כדי לבקר את סבתה הפלסטינית בת ה-90, אך לאחר כמה שעות הודיעה טליב כי לא תגיע תחת התנאים שהציבה ישראל. "אמש שלחה לי מכתב ובו ביקשה לאפשר לה לבקר את סבתה בת ה-90 כי זו יכולה להיות ההזדמנות האחרונה לפגוש אותה. אישרתי זאת הומניטרית, אך מתברר שזו הייתה פרובוקציה. שנאתה לישראל גוברת על אהבתה לסבתה", אמר אז דרעי. 

הפופולריים