השר דרעי אישר את כניסת חברת הקונגרס טליב לישראל "מטעמים הומניטריים"

השר דרעי אישר כניסת חברת הקונגרס טליב לישראל

טליב: "ייתכן שזאת ההזדמנות האחרונה שלי לבקר את סבתי. מתחייבת לעמוד במגבלות, ולא לקרוא לחרם על ישראל במהלך הביקור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רשידה טאליב
צילום: צילום: אי-פי

שר הפנים אריה דרעי אישר היום (שישי) את כניסתה לישראל של חברת הקונגרס האמריקני, רשידה טליב, לביקור הומניטרי של סבתה בת ה-90. טליב שלחה הלילה מכתב לשר שבו התחייבה לקבל את דרישות ישראל - לכבד את המגבלות שהוטלו עליה בביקור, והבטיחה שלא לקדם חרם נגד ישראל במהלך ביקורה.

השר דרעי הביע תקווה שטליב תעמוד בהתחייבותה והביקור אכן יהיה לצרכים הומניטריים בלבד. כעת, טאליב תוכל להגיע לישראל לבקר את בני משפחתה הפלסטינים. הבוקר השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן אמר שיש לאשר את בקשתה הרשמית של טליב, להיכנס לישראל כדי לבקר את סבתה.

לאחר שאתמול החליטה ישראל למנוע את כניסתה של טליב יחד עם חברת הקונגרס אילהן עומאר. שלחה טליב, כאמור, מכתב בקשה לשר דרעי וכתבה: "ייתכן שזאת ההזדמנות האחרונה שלי לבקר את סבתי. מתחייבת לעמוד במגבלות, ולא לקרוא לחרם על ישראל במהלך הביקור".

המכתב שנשלח ע"י חברת הקונגרס לשר דרעי

גורם המעורה באישורי הגעתן של חברות הקונגרס אמר אתמול לכאן חדשות כי מניעת כניסתן לארץ תגרום נזק תדמיתי חמור. שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, בירך אתמול בערב על ההחלטה למנוע את כניסת חברות הקונגרס. בהודעתו כתב פרידמן: "אנחנו תומכים ומכבדים את ההחלטה לאסור את כניסתן לישראל. תנועת החרם היא לא חופש דיבור".


נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס להחלטה ואמר כי "הן אמרו דברים איומים על ישראל. המעורבות שלי בהחלטה היא רק בעובדה שאני חושב שהן אנטי-יהודיות והדברים שהן אמרו מבישים. לא ברור לי למה ישראל צריכה להכניס אותן".

שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שוחח עם ארגונים יהודים במדינה והסביר כי ההחלטה לאסור על כניסת חברות הקונגרס לא נבעה מלחץ של הנשיא טראמפ או ממניעים פוליטיים. לפי דרמר, השינוי בעמדת ישראל קרה אחרי שנבחן סדר יומן המתוכנן של חברות הקונגרס והתברר כי מדובר ב"קרקס של BDS", כדבריו. דרמר הוסיף כי לישראל קשרים טובים עם הדמוקרטים, וכי אין לפרש את איסור הכניסה כצעד פוליטי.

הפופולריים