ישראל החליטה למנוע את כניסת חברות הקונגרס

ישראל החליטה למנוע את כניסת חברות הקונגרס
ראש הממשלה נתניהו: "מתכננות מסע שכל תכליתו הוא חיזוק החרם ושלילת הלגיטימיות של ישראל". לפיד התייחס לפרשה בריאיון בכאן רשת ב ואמר שאומנם מדובר בשתי אנטישמיות אך מניעת כניסתן לארץ תיצור משבר מול המפלגה הדמוקרטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראשידה טאליב ואילהן עומאר
צילום: צילום: אי-פי

שר הפנים אריה דרעי, החליט היום (חמישי) למנוע את כניסתן לישראל של שתי חברות הקונגרס האמריקני, רשידה טליב ואילהאן עומאר. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחלטה ואמר: "אין מדינה בעולם שמכבדת את ארצות הברית ואת הקונגרס האמריקני יותר ממדינת ישראל. הן מתכננות מסע שכל תכליתו הוא חיזוק החרם ושלילת הלגיטימיות של ישראל". ההחלטה התקבלה בשיתוף שר החוץ ישראל כץ והשר לעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדן. 

בהודעה מטעם דרעי נמסר כי "מדובר במי שמנצלות את הבמה המרכזית ביותר לתמיכה בארגוני BDS הקוראים לחרם נגד ישראל. מדינת ישראל מכבדת את הקונגרס האמריקני, במסגרת הברית ההדוקה בין המדינות, אך לא יעלה על הדעת כי תותר כניסה ארצה של מי שמבקשים לפגוע במדינת ישראל, אף תוך כדי הביקור".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב כי "התקבלה החלטה - לא נאפשר לחברות הקונגרס להיכנס לארץ. אנחנו לא נאפשר למי ששולל את זכות הקיום שלנו בעולם להיכנס למדינה. ברמה העקרונית זאת החלטה נכונה מאוד".

האזינו לריאיון המלא עם ציפי חוטובלי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אחר הצוהריים לפרשה וצייץ בטוויטר: "תהיה זו חולשה גדולה של ישראל אם תאפשר לחברות הקונגרס עומאר וטליב לבקר בה". טראמפ הוסיף כי "השתיים שונאות את ישראל ואת העם היהודי ואי אפשר לומר או לעשות דבר שישנה את דעתן. הן בושה". 

בד בבד, ארגון הדמוקרטים היהודים בארצות הברית גינה את הכוונה לאסור את כניסתן של חברות הקונגרס לישראל. ״מניעת כניסה של חברות קונגרס מביקור שבו יוכלו לראות במו עיניהן את המצב בשטח אינה מועילה, ומשחקת לידיו של הנשיא טראמפ שרוצה להפוך את ישראל לעניין פוליטי״, אמרה מנהלת הוועד הדמוקרטי היהודי, היילי סויפר.  נשיא הוועד היהודי האמריקני דיוויד הריס, אמר גם הוא כי "ישראל ניצבת לפני החלטה קשה". אך הוא סבור כי על ישראל לאפשר לשתי חברות הקונגרס לבקר בה, על אף דעותיהן המתועבות.

שר הכלכלה אלי כהן אמר הערב לדב גיל-הר על ביקורן המתוכנן של חברות הקונגרס עומאר וטליב כי "מדובר בשתיים שנויות במחלוקת. גם לדמוקרטיה יש את גבולות ההיגיון שלה. אם הן רוצות להחרים אותנו, שיחרימו ולא יגיעו". השר כהן הוסיף "אם נמנע את הביקור הזה צריך לפעול מראש גם בחקיקה".


מנגד חבר הכנסת יאיר לפיד הגיב בנושא גם הוא, ואמר כי "על ישראל לאפשר לשתי חברות הקונגרס רשידה טליב ואילהאן עומאר להיכנס אליה". בראיון לרן בנימיני וליגאל גואטה בכאן רשת ב אמר לפיד כי "גם נתניהו יודע שזו תהיה טעות לא לאפשר את כניסתן". לפיד ציין שאומנם מדובר בשתי אנטישמיות אך מניעת כניסתן לארץ תיצור משבר מול המפלגה הדמוקרטית והוסיף כי מה שמנחה את נתניהו בהחלטתו למנוע את כניסתן לארץ אלו הבחירות הקרובות.

האזינו לריאיון המלא עם לפיד

הסנאטורית הדמוקרטית הבכירה ואחת המועמדות בפריימריז אליזבת' וורן התייחסה לפרשה הערב ואמרה כי "אם ישראל לא תאפשר את כניסת חברות הקונגרס זה יהיה מבייש, וצעד חסר תקדים". חבר הקונגרס היהודי דמוקרטי, טד דויטש, הגיב גם ואמר: "ישראל חזקה מספיק כדי להתמודד עם הביקור. חולשתו של הנשיא טראמפ היא שהוא אינו מבין זאת". 

גורמים המעורים בתכני הביקור, שמתקיים תחת הכותרת "סיור בפלסטין", ציינו כי הן לא אמורות לפגוש שום נציג ישראלי, אלא רק אישיים פלסטינים, כמו גם גורמים באונר"א. הביקור אמור היה לכלול סיור במזרח ירושלים ובהר הבית, ביקור בחאן אל אחמר, בחברון ובבית לחם. 

מקורות רשמיים בלשכת ראש הממשלה התייחסו הבוקר לביקור ומסרו כי קיימת אפשרות שישראל לא תאפשר את הביקור במתכונתו הנוכחית. הגורמים ציינו כי אתמול התקיימו התייעצויות בין ראש הממשלה, שר הפנים, שר החוץ, השר לביטחון פנים, ראש המל"ל והיועץ המשפטי לממשלה בנושא. לפי החוק, הסמכות לביטול כניסה לארץ נתונה בידי שר הפנים אך בעקבות רגישות המקרה הוא מטופל על ידי ראש הממשלה עצמו, שמערב בכך גם את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

השתיים הן מתנגדות חריפות לממשלת ישראל ותומכות בתנועת החרם, וביקורן היה אמור להיערך בימים הקרובים. לפני ההחלטה אמר גורם המעורה באישורי הגעתן לכאן חדשות כי מניעת כניסתן לארץ תגרום נזק תדמיתי חמור. 

הפופולריים