מניעת כניסת המחוקקות האמריקניות: "הכרזת מלחמה על המפלגה הדמוקרטית"

"מניעת הכניסה היא הכרזת מלחמה על הדמוקרטים"

מנהלת ארגון ג'יי סטריט בישראל תקפה בחריפות את הכוונה שלא לאשר את כניסתן של חברות הקונגרס הדמוקרטיות, אילהן עומאר וראשידה טאליב. במשרדי הממשלה מכינים חוות דעת כדי לנמק את איסור הכניסה על המחוקקות. גורם המעורה באישורי הגעתן אמר לכאן חדשות שמניעת כניסתן לארץ תגרום נזק תדמיתי חמור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברות הקונגרס הדמוקרטיות ראשידה טאליב ואילהאן עומאר
צילום: צילום: אי-פי

מנהלת ג'יי סטריט ישראל, יעל פתיר, תקפה היום (חמישי) בחריפות את הכוונה שלא לאפשר את כניסתן לישראל של חברות הקונגרס האמריקני מטעם המפלגה הדמוקרטית, אילהן עומאר וראשידה טלאיב. לדבריה מדובר ב"הכרזת מלחמה על המפלגה הדמוקרטית, אשר לאורך השנים מהווה את בסיס התמיכה האיתן ביותר של מדינת ישראל בארצות הברית". היא הוסיפה כי "בשעה שהנשיא טראמפ מסית בגזענות כנגד חברות הקונגרס עומאר וטלאיב, כמו גם נגד מחוקקים דמוקרטים נוספים, שהמשותף לכולם הוא שאינם לבנים, על ישראל להיזהר שלא להיגרר אחרי רטוריקת השנאה של הנשיא האמריקני ולהיות מזוהה עמה".

במשרדי הממשלה מכינים כעת חוות דעת כדי לנמק את איסור כניסתן לישראל של חברות הקונגרס הדמוקרטיות. רק אחרי ניסוח חוות הדעת וחתימת שר הפנים דרעי יהיה מדובר בהחלטה רשמית שתימנע את כניסתן לישראל. קודם לכן אמרו גורמים בישראל כי נזק תדמיתי כבד עשוי להיגרם ממניעת כניסתן לארץ של חברות הקונגרס.

השתיים הן מתנגדות חריפות לממשלת ישראל ותומכות בתנועת החרם, וביקורן היה אמור להיערך בימים הקרובים. לפני ההחלטה אמר גורם המעורה באישורי הגעתן לכאן חדשות כי מניעת כניסתן לארץ תגרום נזק תדמיתי חמור. 

גורמים המעורים בתכני הביקור, שמתקיים תחת הכותרת "סיור בפלסטין", ציינו כי הן לא אמורות לפגוש שום נציג ישראלי, אלא רק אישים פלסטינים, כמו גם גורמים באונר"א. הביקור אמור היה לכלול סיור במזרח ירושלים ובהר הבית, ביקור בחאן אל אחמר, בחברון ובבית לחם. 

מקורות רשמיים בלשכת ראש הממשלה התייחסו הבוקר לביקור ומסרו כי קיימת אפשרות שישראל לא תאפשר את הביקור במתכונתו הנוכחית. הגורמים ציינו כי אתמול התקיימו התייעצויות בין ראש הממשלה, שר הפנים, שר החוץ, השר לביטחון פנים, ראש המל"ל והיועץ המשפטי לממשלה בנושא. לפי החוק, הסמכות לביטול כניסה לארץ נתונה בידי שר הפנים אך בעקבות רגישות המקרה הוא מטופל על ידי ראש הממשלה עצמו, שמערב בכך גם את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

גם בארצות הברית זוכה ביקור חברות הקונגרס בישראל להתייחסות תקשורתית. רשת הטלוויזיה האמריקנית סי-אן-אן מסקרת בהרחבה את ההתפתחויות האחרונות בעניינן טלאיב ועומאר תחת הכותרת: "ראש ממשלת ישראל שוקל לנדות שתי דמוקרטיות מישראל".

הפופולריים