לא רק הליכוד: שקד תחתים את חברי "הימין המאוחד" על הצהרת נאמנות

שקד תחתים את חברי רשימתה על הצהרת נאמנות

חברי הרשימה יחתמו על אמנה בה יתחייבו לערכים היא מבטיחה לקדם כמו ריבונות, חירות ומשילות. שקד התייחסה לדברי הרב רפי פרץ על סיפוח פלסטינים ללא מתן אזרחות: "החלת הריבונות תהיה על שטחי C בלבד, ישראל יכולה לאזרח 100 אלף פלסטינים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד מכריזה על ראשות הימין החדש 21.07.2019
צילום: צילום: קובי ריכטר, TPS

אחרי שבליכוד הוחתמו חברי הרשימה לכנסת על הצהרת נאמנות לתמיכה בבנימין נתניהו בלבד לראשות הממשלה, הודיעה הבוקר (שני) יו"ר רשימת הימין המאוחד, איילת שקד, שתחתים את חברי רשימתה על "הצהרת נאמנות לערכי הימין", כפי שכינתה זאת בריאיון לקלמן וליברמן ברשת ב.

האמנה שעליה יחתמו כוללת רשימת ערכים, בהם יישום חוק הלאום, פיתוח ההתיישבות בכל רחבי הארץ, החלת ריבונות בשטחי C, משילות, אחריות חברתית ועוד. נוסח האמנה יועבר היום בין מועמדי המפלגה והם יאשרו את מחויבותם למסמך. שקד סירבה להתייחס להצהרת האמונים לבנימין נתניהו שחברי הליכוד חתמו עליה ואמרה כי היא אינה מתערבת בענייניהן של מפלגות אחרות. 

"להחיל את החוק הישראלי על אזרחי המדינה שלא חיים תחת החוקים שלנו"

שקד התייחסה בריאיון לדבריו של הרב רפי פרץ כי הוא אינו תומך במתן אזרחות לפלסטינים שחיים בשטחי C במסגרת החלה עתידית של החוק הישראלי באזור. לדבריה, הפלסטיים הללו יזכו לאזרחות: "התכנית של הימין החדש ברורה, החלת הריבונות על שטחי C בלבד, שם יש כ-450 אלף ישראלים וכ-100 אלף ערבים . הם יקבלו אזרחות מלאה, מדינת ישראל יכולה להכיל כמות כזו ובוודאי לא להחיל את הריבונות על שטחי A ו-B". שקד הוסיפה: "אין לנו שום כוונה לספח שני מיליון פלסטינים, יש לנו כוונה להחיל את החוק הישראלי על שטח שרוב מוחלט של תושביו הם אזרחי מדינת ישראל ולא חיים תחת החוקים שלנו".

תחבורה בשבת? "מקובל עליי"

למרות שבאמנה כלול גם חיזוק הזהות היהודית במדינה, שקד מבהירה בראיון: "מה שכתוב באמנת גביזון-מדן בעניין תחבורה ציבורית בשבת מקובל עליי, שבערים ספציפיות אפשר להפעיל תחבורה פרטית מקומית נקודתית בקווים ספציפיים. אני חושבת שצריך לעבור לפוליטיקה של הסכמות ולא פוליטיקה של כפייה, אף צד לא צריך לכפות על הצד האחד את דעתו".

הפיצול בבחירות האחרונות: "אנחנו לומדים מטעויות"

על החזרה אל שיתוף הפעולה עם הבית היהודי שאותו נטשו בבחירות האחרונה, אמרה שקד: "המטרה שלנו כן הייתה טובה, להגדיל את גוש הימין. הנחנו אז שאנחנו מאבדים קולות לגוש השמאל, לכחול לבן, קולות ליברליים שלא מצביעים לנו ביחד ולכן כן נכון להתפצל. אבל אנחנו לומדים מטעויות והיה לי דיון במשך שלושה שבועות עם נפתלי בנט, שחשב שהפעם נכון ללכת בשתי רשימות, ואני חשבתי שנכון ללכת יחד".

"לאחר שלא עברנו את אחוז החסימה", היא סיפרה, "החלטתי 'לצאת לאזרחות', להתפקד לליכוד ולעבוד בליכוד. אבל משנכפו עלינו הבחירות האחרונות, חשבתי שהדבר הנכון הוא להוביל גוש אידיאולוגי גדול שיאגד בתוכו את הימין האידיאולוגי ואת כל הציונות הדתית ביחד".

אחרי הבחירות, הבהירה שקד, "נמליץ על מועמד הימין לראשות הממשלה, כרגע כפי שזה נראה זה בהחלט בנימין נתניהו ואם זה מה שיישאר אנחנו בהחלט נמליץ עליו". לדבריה, "מה שחשוב לנו הוא להבטיח את ניצחון הימין עם 61 מנדטים, מה שנתניהו אמור לעשות הוא לעסוק בהגדלת הגוש".

"לא מכירה אדם שיש לו יכולות ניהול מו"מ יותר טובות מבנט"

על העבודה לצד בנט, אמרה שקד: "אני מנהלת את העניינים ואני בראש, אבל הפקדתי בידי נפתלי בנט את המשא ומתן מכיוון שאני לא מכירה אדם שיש לו יכולות ניהול משא ומתן יותר טובות מבנט. זה נכס אצלו ובנכס הזה צריך להשתמש. הכול נעשה בתיאום מלא איתי. אני כרגע מובילה את הקמפיין, בונה את הצוות גם של השטח וגם את העניין הפרסומי".

בעניין התיקים שאותם היא שואפת לקבל, אם תוקם ממשלת ימין, היא קבעה: "אנחנו בהחלט נעבוד ביחד, נחליט ביחד איזה תיקים אנחנו רוצים, זו הייתה ההחלטה שלנו כיו"רים משותפים. המפלגה שלנו לא תקבל שלושה תיקים. יש לנו רצפה מסוימת של מנדטים, ואני מאוד מקווה שלא נגיע לרצפה הזאת. אני עושה כל שביכולתי כדי שנהיה מפלגה גדולה ומשמעותית לא איזו מפלגת צד".

שקד סיכמה ואמרה: "אני שחקנית צוות, הרב רפי פרץ, סמוטריץ', בנט - אנחנו עובדים ביחד כצוות ורוצים לעשות כל שביכולתנו על מנת שלגוש הימין יהיו 61 מנדטים. אנחנו לא נוביל לבחירות חוזרות, לא יהיו בחירות בפעם שלישית, אם לא יהיו 61 מנדטים - אף אחד לא יודע מה יהיה".

הפופולריים