קצין משטרה שהיה במהומות אוקטובר 2000: "שברק יתנצל בפני השוטרים"

קצין משטרה בדימוס: "שברק יתנצל בפני השוטרים"

קצין שפיקד על אחת הגזרות שבהן התרחשו המהומות הגיב בריאיון לכאן רשת ב להתנצלות של ראש הממשלה לשעבר על מותם של 13 בני אדם בהפגנות: "הוא הרס לנו את הקריירה, היינו אנשים עם ריח רע"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אהוד ברק
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

התנצלותו של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק בפני הציבור הערבי בישראל על מהומות אוקטובר 2000 אתמול עוררה הדים רבים במערכת הפוליטית. מי שההתבטאויות עוררו את זעמו הוא סנ"צ בדימוס ירון מאיר, מפקד גזרת גליל מערבי במשטרה לשעבר, שטען הבוקר (רביעי) כי "הוא הרס לי את הקריירה, שיתנצל בפני השוטרים". 

האזינו לריאיון עם ירון מאיר בכאן רשת ב

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב טען מאיר כי באירועים ההם "היו התפרעויות, המארגנים איבדו שליטה על האנשים שלהם, הם גרמו נזקים לרכוש, הם פצעו אנשים, שלפו אנשים מתוך מכוניות, הכו אותם. אני מזכיר לכולם שבין 13 ההרוגים היה יהודי שנסע לתומו בכביש החוף ומעל גשר ג'סר אזרקא זרקו עליו אבן וכתוצאה מזה הוא נהרג. מעניין אותי אם אהוד ברק הלך להתנצל בפני המשפחה שלו". מאיר היה קצין האגם שפיקד על אחת הגזרות שבהן התרחשו המהומות.

ברק עצמו אמר אתמול בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "אני מביע צער והתנצלות בפני המשפחות ובפני החברה. אני באמת נושא באחריות לכל מה שהתרחש בתקופת כהונתי כראש ממשלה, בהם גם אירועי אוקטובר". לדבריו, "אין מקום בשום מצב למפגינים שנהרגים מאש כוחות הביטחון של המדינה שלהם. התנצלתי גם בעבר. אני מביע צער והתנצלות בפני המשפחות ובפני החברה. אסור היה שדברים כאלה יקרו, לא אז, ולא היום".

"ברק צריך להחליט איפה הוא שיקר", המשיך מאיר. "הוא עלה על דוכן העדים בוועדת אור, שם את ידו הימנית על התנ"ך ונשבע לומר את האמת, ואמר שהוא לא לוקח אחריות. עכשיו ללא תנ"ך הוא אומר שהוא כן לוקח אחריות, אז הוא שיקר אז או הוא משקר היום כדי להתחנף?".

"קודם כל שיתנצל בפני כל השוטרים וקציני המשטרה שתחת פיקודו ביצעו את ההוראות שלו ועמדו לדין", המשיך מאיר לתקוף. "הוא צריך להתנצל גם בפניי, למרות שאני יצאתי זכאי. הוא הרס לנו את הקריירה, הרס לנו את החיים. אנחנו היינו אנשים עם ריח רע בידיים, אף אחד לא רצה להתמודד מול ערביי ישראל ולהגיד שהוא קידם קציני משטרה שעמדו לדין בוועדת אור".

מאיר גם תיאר את השתלשלות העניינים בימי המהומות כפי שזכר אותם. "בבוקרו של היום השני כינס אותנו המפכ"ל יהודה וילק ז"ל, מפקד נערץ, שכינס אותנו ואמר: 'ברק נתן לי הוראה שהצירים יישארו פתוחים ואני נותן לכם פקודה - הצירים יישארו פתוחים'". מאיר ענה, לטענתו, כי "'אתם צריכים להבין בכמה זה יעלה לנו'. אמרו לי ברור, זוהי הוראתו של רה"מ, וביצענו".

ח"כ אחמד טיבי אמר אתמול בריאיון לתוכנית כאן הערב עם רן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "עדיף את מי שמתנצל מאשר מי שלא מתנצל, אבל קשה להשתחרר מהרושם שמדובר בהתנצלות אלקטורלית שקשורה לבחירות ולרצון שלו להתחבר עם מרצ. בדרך כלל מנהיגים יהודים לא מתנצלים בפני ערבים".

מנגד, ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ בירך על הדברים ואמר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב כי "להגיד שזה לא מעורר מחשבות ומהלכים, זה לשקר. המילים שלו היום הן התחלה חשובה. אני מכפר קאסם, קרובי משפחה שלי הלכו ב-56'. את דברי ברק היום הייתי אמור לשמוע לפני 19 שנה, אבל זו פתיחת דלת". על האפשרות לחבור עתה למפלגתו של ברק, אמר חבר הכנסת: "יש מקום לדיבור. בתחילת הדרך ראיתי את החבירה לברק כטעות, אבל ברגע שעמיר פרץ סגר את הדלת, אנחנו מתוך אחריות מחויבים לבחון כל דבר עד הרגע האחרון". לצד זאת, ח"כ פריג' אמר בריאיון לתוכנית קלמן וסג"ל בכאן 11 כי "מרצ וברק לא יהיו ביחד לבד".

הפופולריים