אהוד ברק לכאן רשת ב: "מתנצל על אירועי אוקטובר 2000"

אהוד ברק: "מתנצל על אירועי אוקטובר 2000"
ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר: "אין מקום למפגינים שנהרגים מאש כוחות הביטחון. מתנצל בפני החברה" • ח"כ פריג' ממרצ: "זו פתיחת דלת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אהוד ברק בכנס בחירות בכולי עלמא, יולי 2019/
צילום:

"אני מביע צער והתנצלות בפני המשפחות ובפני החברה": כך אמר היום (שלישי) בריאיון לאסתי פרז ב"בחצי היום" בכאן רשת ב יו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, בהתייחס לאירועי אוקטובר 2000. ברק כיהן כראש הממשלה וכשר הביטחון כשפרצו האירועים שבהם נהרגו 13 ערבים. 

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

האזינו לריאיון המלא עם אהוד ברק

בתגובה לדבריו של עיסאווי פריג' ממרצ במאמרו ב"הארץ", לפיהם על ברק להתנצל בפני ערביי ישראל על התנהלותו באירועי הדמים שפרצו בכהונתו, הוא השיב: "נכון, אני באמת נושא באחריות לכל מה שהתרחש בתקופת כהונתי כראש ממשלה, בהם גם אירועי אוקטובר". לדבריו, "אין מקום בשום מצב למפגינים שנהרגים מאש כוחות הביטחון של המדינה שלהם. התנצלתי גם בעבר. אני מביע צער והתנצלות בפני המשפחות ובפני החברה. אסור היה שדברים כאלה יקרו, לא אז, ולא היום. אני לא מסיר את עצמי מאחריות ואני יכול להיות זה שיביא לפתרון".

ח"כ פריג': "ברק פתח את הדלת"

ח"כ פריג' אמר בתגובה בריאיון ל"בחצי היום" כי מאז דבריו אלה של ברק, הוא לא מפסיק לקבל טלפונים. "להגיד שזה לא מעורר מחשבות ומהלכים, זה לשקר", אמר. "המילים שלו היום הן התחלה חשובה. אני מכפר קאסם, קרובי משפחה שלי הלכו ב-56'. את דברי ברק היום הייתי אמור לשמוע לפני 19 שנה. אבל זו פתיחת דלת. יש מקום לדיבור. בתחילת הדרך ראיתי את החבירה לברק כטעות, אבל ברגע שעמיר פרץ סגר את הדלת, אנחנו מתוך אחריות מחוייבים לבחון כל דבר עד הרגע האחרון".

האזינו לריאיון המלא עם עיסאווי פריג' בכאן רשת ב

התנצלותו של יו"ר ישראל דמוקרטית מגיעה לאחר פרסום כאן חדשות לפני שבועיים, לפיו ברק שוקל את המהלך כחלק ממאמציו לחבר את מפלגות השמאל בבחירות ולהתקרב לציבור הערבי. האדם הראשון שהמליץ לו לעשות זאת היה יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון, שהפצירה בו להתנצל בפני משפחות ההרוגים בפרט ובפני ערביי ישראל בכלל, כדי לחזק את אמון הציבור הערבי בו. לאחר מכן נפגש ברק עם יו"ר מרצ הנוכחי ניצן הורוביץ, שאמר לו דברים דומים.


"הוריתי לדבר עם עורכי דינו של אפשטין כדי לנתק את השותפות העסקית"

על הביקורת סביב יחסיו עם המיליארדר ג'פרי אפשטין שהורשע בעבירות מין חמורות, אמר ברק: "ניתקתי איתו את כל הקשרים והוריתי לעורכי דיני לדבר עם עורכי הדין שלו כדי לנתק את השותפות העסקית". לדבריו, "החברה האמריקנית לא תייגה אותו אחרי שהורשע. הוא נשאר אדם מקובל ופעיל בחברה. נפגשתי איתו שם יחד עם ראש אוניברסיטאות, אנשי ציבור. לא זיהיתי אז את הדבר הזה, כמוהם. אם הייתי מבין מה הולך לקרות, לא הייתי עושה את זה".

בגזרה הפוליטית, התייחס ברק לסירובים שמביעים ראשי מפלגות השמאל לאיחוד עם מפלגתו. "אני מדבר בשם הציבור, לא בשם מנהיגי המפלגות שיש להם שיקולים, כל אחד מסיבות אחרות - זה לא אוהב לראות אותי כי אני יותר מדי דומיננטי, יותר מדי אקטיבי, חד, ממוקד ומציב אתגר לא פשוט", אמר. "אבל הבוחרים רוצים איחוד של כולם. 85% מהם רוצים שעמיר פרץ יתגבר על האגו, שכחול לבן תתגבר על כל הפקקים בתוכה - וכולם יתאחדו לגוש אחד גדול שיסיר את נתניהו. אבל בלית ברירה, הבוחרים נתונים לחסדי המנהיגים האלה".

הפופולריים