עבודות בשבת בתיאום והסדרת התנחלויות: ההסכם הקואליציוני נחשף

חשיפה: ההסכמים הקואליציוניים שגיבש נתניהו
בהסכמים שהתגבשו בין ראש הממשלה והשותפות הקואליציוניות העתידיות לא נכללו החוקים בנוגע למערכת המשפט. כמו כן, חוק הגיוס יגובש לפי "מתווה אטיאס" הקובע שיעדי הגיוס יועברו לסמכות הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בישיבת הקבינט, יוני 2019
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בהסכמים הקואליציוניים שהתגבשו לפני פיזור הכנסת הייתה התחייבות לא לאפשר עבודות בשבת בלי תיאום עם נציג הרבנות, כך נחשף היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. כמו כן התחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו בהסכמים בין הליכוד למפלגות, להקים רשות הסדרה שתפקידה לקדם את הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון בחקיקה, תפקידים ותקציבים.


לעומת זאת, הסעיפים הכוללים את הרפורמות המשפטיות, חוק החסינות ופסקת ההתגברות – לא נכנסו להסכם. כמו כן, לפי ההסכמים חוק הגיוס יאושר לפי "מתווה אטיאס" הכולל את ביטול פקיעת החוק והעברת היעדים מהחוק הקיים לסמכות הפיקוח של הממשלה.

בהסכמים נכתב: "לאור ההכרה בערך השבת וחשיבות שמירת השבת, שר הרווחה לא יעשה שימוש בסמכותו לאשר עבודות בשבת, אלא לאחר דיון ותיאום עם נציג הרבנות הראשית". בסעיף נוסף נכתב: "ייקבע נוהל לפיו במקרים של עבודות ציבוריות רחבות היקף העלולות לחייב ביצוע עבודות בשבת, יידרש כבר בשלב התכנון לצרף התייחסות לכך ולהציג חלופה - בתיאום עם נציג הרבנות הראשית".

מהליכוד נמסר בתגובה: "במשך 13 שנים ראש הממשלה נתניהו שומר וישמור על הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה - ללא שום שינוי. לא הייתה שום פגיעה בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ולא בענייני מערכת המשפט. הסמכות הסופית בענייני עבודות בשבת תמיד תהיה בידיו של שר העבודה והרווחה. אפילו הדיווח המוטה הזה מעיד שוב שחוק החסינות לא היה על הפרק ולא יהיה על הפרק". 

ח"כ יאיר לפיד מסר בתגובה: "ההסכמים הקואליציוניים שנחשפו הערב הם רק הפרומו להסכמים הקואליציונים שביבי חולם עליהם בממשלה הבאה שלו. בחרת ביבי קיבלת מדינת הלכה". 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב לפרסום ומסר: "זהו קצה הקרחון של הסכמי הכניעה שנתניהו חתם עם החרדים, הסכמים שהיו אמורים לרסק את הסטטוס קוו במדינת ישראל לכיוון מדינת הלכה. לאט לאט אנו מגלים את השערורייה שהיתה עולה למשלם המיסים מיליארדי שקלים". 

מנכ"ל ישראל חופשית אורי קידר מסר: "עוד הוכחה למכירת החיסול חסרת התקדים שעתידה הייתה להוביל לממשלת דת. בשם אינטרסים אישיים ותוך התעלמות מוחלטת מקול הבוחר ואזרחי ישראל שאינם חרדים או דתיים, יכולנו להתעורר למדינת הלכה". 

הפופולריים