מוגריני: ההפרות האיראניות לא משמעותיות; נתניהו: כמו הפייסנות של שנות ה-30

מוגריני: ההפרות האיראניות לא משמעותיות

שרת החוץ של האיחוד האירופי אמרה בסיום דיון בדיון בבריסל כי "הסכם הגרעין עם איראן עדיין חי". ראש ממשלה השיב כי יש כאלה באירופה שלא יתעוררו עד שייפלו על אדמת אירופה טילים גרעיניים איראניים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוגריני ונתניהו
צילום: צילום: חיים צח, פלאש 90

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוריני, אמרה היום (שני) כי האיחוד ואף לא אחת ממדינות אירופה החברות בהסכם הגרעין חושבות שההפרות האיראניות משמעותיות. בסיומו של דיון ארוך שקיימו בבריסל שרי החוץ של האיחוד האירופי בנושא המשבר עם איראן שאותו הגדירה כדיון טוב, אמרה מוגריני כי "הסכם הגרעין עם איראן לא בבריאות טובה, אבל עדיין חי". בתגובה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי התגובה האירופית להפרות האיראניות מזכירה את הפייסנות של שנות ה-30'.

מוגריינ אמרה כי "כמו לגבי חולה אנוש אי אפשר לדעת כמה זמן נותר, אבל זה הרגע הקשה ביותר להסכם מאז שנחתם לפני ארבע שנים". האירופים רואים את האמצעי להצלתו של ההסכם בהפעלתו המהירה והמבצעית של "אינסטקס" ,המנגנון שיאפשר את הסחר עם איראן תוך עקיפת הסנקציות האמריקניות. שמונה מדינות מעוניינות להשתתף בו, פרט לשלוש שחתמו על ההסכם.

לדברי מוגריני, גם אם הוא לא יוכל לספק פיצוי מלא על פרישת ארצות הברית מההסכם, להבנתה, איראן תסתפק בו. היא אמרה כי לא ברור עדיין אם עסקאות הנפט ייכללו במנגנון. לדבריה, שום מדינה אירופית לא ביקשה להפעיל את סעיף 36 בהסכם, שלפיו ניתן לשים קץ להסכם הגרעין בגלל הפרה משמעותית, לכן, הסיקה מוגריני, הן אינן מתייחסות להפרות האיראניות כמשמעותיות, גם אם הן קוראות לה לחזור בה מצעדיה למען האינטרסים של עמה. "מבחינת אירופה אין אלטרנטיבה להסכם", אמרה.

בתחילת הדיון אמר שר החוץ הבריטי ג'פרי האנט כי יש "סיכוי קטן" להצלת ההסכם והוסיף כי איראן זקוקה לשנה כדי לפתח נשק גרעיני. שר החוץ הצרפתי איב לה דריאן אמר, כי חשוב שלאירופים תהיה עמדה מאוחדת. וכי דבריו של דובר סוכנות האנרגיה האטומית של איראן שאיים כי איראן תחזור למצב שלפני החתימה, אם האירופים לא ינצלו את ההזדמנות לחזור להגיון וימלאו את התחיבויותיהם, הם "תשובה רעה להחלטה רעה". יו"ר ועדת השרים, הפיני פקה הוויסטו אמר, כי האיחוד לא יסכים למצב שבו איראן לא תקיים את התחייבויותיה.


ראש הממשלה, בנימין נתניו, צייץ סרטון בחשבון הטוויטר שלו הערב ובו תקף את דברי מוגריני. לדבריו "כנראה שיש כאלה באירופה שלא יתעוררו עד שייפלו על אדמת אירופה טילים גרעיניים איראניים. אז זה כבר יהיה מאוחר מדי. אנחנו בכל מקרה נעשה הכול כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני", דברי נתניהו.

יו"ר כחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, אמר: "הערב חשוב להזכיר לידידינו באירופה שאיראן היא בעיה עולמית, שמאיימת על שלום העולם. בנושא הזה אין פוליטיקה. ישראל אינה יכולה להרשות לאיראן יכולת גרעינית- וכך גם אתם".

הפופולריים