"הבנתי שזה לא עובד, רציתי לסיים את חיי": עדותו של צעיר שעבר טיפולי המרה

"הבנתי שזה לא עובד, רציתי לסיים את החיים שלי"
שי ברמסון, הומוסקסואל דתי, פנה לטיפולי המרה בגיל 13 לאחר שחשש שנטייתו המינית תפגע בחייו. בריאיון לכאן רשת ב הוא מספר על הקשיים הרבים ואיך חש כשהבין שהטיפולים אינם משנים אותו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד הגאווה בירושלים
צילום: צילום: פלאש 90

לאחר דבריו של שר החינוך, הרב רפי פרץ, בדבר טיפולי ההמרה שעשה בעבר לצעירים להט"בים שפנו לקבל את עזרתו, סיפר היום (ראשון) שי ברמסון, דתי הומוסקסואל, על טיפולי ההמרה שעבר הוא עצמו בעבר. לדבריו, הדבר התחיל כשביקש עזרה בעקבות מצב נפשי קשה. "הטיפולים הללו לא עזרו", הוא אומר.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בריאיון לליאת רגב בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, סיפר ברמסון מדוע פנה לטיפולי ההמרה כשהיה בן 14: "גדלתי בסביבה דתית שהאמינה וחשבה שהקדוש ברוך הוא לא אוהב את ההומוסקסואליות. רציתי להשתנות ולהיות במסלול של חתונה, ילדים ומשפחה, כמו כולם. לא הכרתי מודלים אחרים של הומואים דתיים. לא הכרתי את הזהות הזו כזהות נפרדת. ידעתי שאני נמשך לבנים. בגיל 13 זה היה ברור שצריך לעשות עם זה משהו. הייתי לחוץ ודאגתי לגבי העתיד שלי ושאנשים ידעו. אידיאולוגית זה נראה לי מאוד רע וזה עמד כמכשול למסלול חיים שדמיינתי. כשהבנתי שיש בעיה של נטיות הפוכות חיפשתי והבנתי שיש מי שמציע טיפול לזה. ידעתי שאני רוצה ללכת כדי להבין ולנסות לשנות את גזרת הגורל הזו".

ברמסון נכנס למסגרת טיפולית של שלוש שנים אצל פסיכולוג קליני דתי, אליו הופנה מארגון "עצת נפש" המבצע טיפולי המרה. "הייתה את הגישה שמחפשת טראומות ילדות שאולי גרמו לזה. קשרים עם אבא ואמא שגרמנו לזה, נטיות קרימינליות במשפחה, לקיחת סמים או מישהו אלכוהוליסט", סיפר ברמסון. "הוא רצה שאצפה בפורנו ואסביר לו איך אני מאונן". ברמסון סיפר כי הפסיכולוג חיפש אצלו מקרה של אמא גברית מדי או אבא לא נוכח שהיו אולי סיבה לנטייה המינית הזו אצלו.

"הוא אמר שאפשר להשתנות ואם אני לא משתנה זה רק בגלל חוסר הרצון שלי להשתנות", סיפר שי ברמסון. "אין אפשרות להיות גם הומו וגם דתי. הומואים הולכים לתל אביב ורוקדים ערומים על משאית במצעד הגאווה. הם בודדים ואובדניים ויש להם מחלות מין. האמנתי לו כי לא הכרתי את תל אביב בכלל. זה מפחיד מאוד. זה משהו שלא רציתי להיות חלק ממנו".

ברמסון החליט לעזוב בגיל 16 וחצי את הטיפול. "הבנתי שזה לא עובד. כשאני יודע בוודאות פנימית שאני רוצה אבל זה לא עובד אמרתי 'נסיים עם הכול. רציתי לסיים את החיים שלי. סיפרתי לחברים טובים כי הרגשתי שאני מתפוצץ מבפנים. זה נודע למחזור וסבלתי מהתעללויות. פחדתי שזה יגיע למשפחה".

הפופולריים