עיתונאי בחרייני לכאן חדשות: לא נטשנו את הפלסטינים

עיתונאי בחרייני: לא נטשנו את הפלסטינים

עבדאללה אל-ג'ונייד אמר בשיחה ממנאמה כי ארצו אינה עוזבת את השלום המדיני, אך מעוניינת שהסדנה הכלכלית תהפוך לבמה שתוכל לתת תקווה חדשה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עיתונאי בחרייני ועיתונאים כווייתי
צילום:

העיתונאי הבחרייני עבדאללה אל-ג'ונייד אומר היום (שלישי) בשיחה עם "כאן חדשות" כי ארצו אינה נוטשת את השלום המדיני ולא את "האחים הפלסטינים", אך מעוניינת שהסדנה הכלכלית תהפוך לבמה שתוכל ליצור דבר חדש ולתת תקווה חדשה.

האזינו לדיווח בכאן רשת ב

בשיחה הביע אל-ג'ונייד שביעות רצון מהיקף ההשתתפות בוועידה. לדבריו, "כל מה שמעניין אותנו כעת הוא לתת הזדמנות לסדנה להצליח ללא כל לחצים פוליטיים. זה מה שאנחנו מייחלים לו ומצפים מכולם – לתת הזדמנות לשמוע בסדנה את השקפתם של אותם אנשים מתחום הכלכלה ולראות אם הם יכולים להציג משהו חדש".

הוא הפציר בכולם לגלות סבלנות והבנה לרווחים שטמונים בסדנה הזאת על היבטיה הכלכליים והאנושיים והביע תקווה שהיא תשנה באופן יחסי גם את המציאות של ההסדר המדיני בין ישראל לפלסטינים. עוד אמר עבדאללה אל-ג'ונייד, כי על כולם להשקיע כעת ביצירת שלום אמיתי ולא בפוליטיקה של השלום. הוא סירב להתרגש מהביקורות על בחריין בשל אירוח הוועידה וציין כי בחריין תמיד הייתה נתונה לביקורות ולחצים רבים. הוא גם הדף את הטענות לכך שבחריין מנרמלת את היחסים עם ישראל והבהיר כי עמדתה של בחריין בעניין הפלסטיני נותרה בעינה.

לגבי ההתנגדות בעולם הערבי וגם בארצו לסדנה, אמר העיתונאי הבחרייני כי ייתכן שמדובר בעמדה נחפזת מדי, אך היא בהחלט מבטאת מציאות של אי איזון בין העמדות. הוא הביע תקווה שבבחירות הקרובות בישראל, ראש הממשלה נתניהו ייצא מהמשוואה הפוליטית ואולי יהיו פרטנרים אמיתיים ליצירת שלום במזרח התיכון שיהיו מתאימים לכל הצדדים – שלום שלא יגרע מהזכויות של הפלסטינים ולא מהביטחון של ישראל. "זה מה שאנחנו מייחלים לו – יציבות, ביטחון ושלום באזור".

בד בבד, עורך העיתון הכוויתי "א-סיאסה", אחמד אל-ג'אראללה, אומר בשיחה עם "כאן חדשות", כי הסדנה בבחריין צריכה להתקיים ויש בה תועלת: "מדוע שלא נשתתף? עלינו להשתתף. אנחנו לא רוצים לחזור על מה שקרה ב-1948 כשהפלסטינים הפסידו המון הזדמנויות באותה עת. הם הפסידו את היכולת לדעת כיצד להתמודד עם העולם".

אתמול קרא הפרלמנט הכוויתי לממשלה שלא להשתתף בוועידה ולהחרים אותה. עד כה טרם יצאה הודעה רשמית וחד משמעית מהממשלה הכוויתית בעניין השתתפותה. אך היום מקורות דיפלומטיים רמי דרג צוטטו בעיתון הכוויתי "א-ראי" וטענו שהיא לא מתכוונת להשתתף.

סיקור מועט של הוועידה בתקשורת הבחריינית 

העיתונים המרכזיים בבחריין סיקרו בצורה מצומצמת מאוד את הסדנה הכלכלית שנפתחת היום כשרק עיתון יחיד הבליט את האירוע בעמוד הראשי, בעוד ששאר העיתונים לא התייחסו לסדנה. בעיתון אל-ווטן הובא ציטוט של ממשלת בחריין שהדגישה את שקידתה על הכשרת הקרקע ויצירת הזדמנויות לתמיכה בכלכלה הפלסטינית.

עיתונים מרכזיים במדינות ערב סיקרו את האירוע מזוויות שונות. העיתון "אל-קודס אל-ערבי" התמקד בהפגנות נגד הסדנה בכמה ממדינות ערב ואת הכעס על מתן אישורי כניסה לכתבים ישראלים לממלכה המפרצית. בעיתון "א-שרק אל-אווסט" הביאו ציטוטים של יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית, ג'ראד קושנר, שאמר כי ההתנגדות לכינוס היא טעות אסטרטגית. בעיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המקורב לחיזבאללה, הקדישו סיקור מיוחד לנושא הפלסטיני בעקבות הכינוס בבחריין. בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" המזוהה עם קטר נכתב בכותרת הראשית "מכירה ונורמליזציה על חשבון פלסטין".

הפופולריים