"כדי לתת צריך לקחת ממקום אחר": השרים אישרו קיצוץ של 1.2 מיליארד שקל במשרדי הממשלה

אושר קיצוץ של 1.2 מיליארד שקל במשרדי הממשלה

על אף התנגדות חלק מהשרים, הממשלה אישרה את הקיצוץ הרוחבי לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים וטיפול בנפגעי השריפה במבוא מודיעים. בכירי משרד האוצר הבטיחו לשרים שיקבלו חופש לקבוע אילו שירותים יקוצצו ממשרדיהם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (שני) קיצוץ רוחבי בהיקף של מיליארד ו-234 מיליון שקלים,  לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים לשנת הלימודים הבאה וטיפול בנפגעי השריפה במבוא מודיעים. הקיצוץ יחול על כל משרדי הממשלה. בפתח הישיבה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להתנגדויות של כמה מן השרים לקיצוץ, והדגיש כי הגירעון מחייב זאת: ״כדי לתת צריך לקחת ממקום אחר".

נתניהו הוסיף: "קשה לקחת ממשרדי הממשלה, אבל אין לנו ברירה אלא לקבוע סדר עדיפויות. הבתים שעלו באש, פרויקט ביטחוני חשוב מאין כמוהו והצהרונים הם צרכים ששמים לפני צרכים אחרים״. שר האוצר משה כחלון הסביר כי ההאטה בכלכלה העולמית גרמה לירידה בהכנסות המדינה. הוא הוסיף כי מיד לאחר כינוסה של הכנסת הבאה יהיה אפשר לנקוט צעדים ולטפל בגירעון.


נגיד בנק ישראל הפרופסור אמיר ירון הזהיר בישיבת הממשלה כי הגירעון צפוי לגדול מעבר לתחזית של משרד האוצר, ולזנק ליותר מ-4.5%. לדבריו, הפערים הפיסקליים יחייבו ככל הנראה את הממשלה לנהוג בנחישות ולהעלות מיסים.

בעקבות התנגדויות חלק מהשרים לקיצוץ, בכירי משרד האוצר הבטיחו לשרים שיקבלו חופש לקבוע אילו שירותים יקוצצו ממשרדיהם. זאת בניגוד למצב כיום, שבו ההחלטה מתקבלת בדיונים משותפים של הגורמים המקצועיים של שני המשרדים.

בישיבת הממשלה השרים מחו על כך שפקידי האוצר מגבילים אותם בקבלת ההחלטות. לפי ההצעה המוצגת כעת, המשרדים יגבשו תוכניות אותן יציגו לאוצר. במקרה של מחלוקת - ראש הממשלה ושר האוצר יהיו אלו שיכריעו בין הצדדים.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושר העבודה והרווחה חיים כץ הצביעו נגד הקיצוץ, כפי שהצהירו שיעשו כבר אתמול. במכתב למזכיר הממשלה ושרי הממשלה, ציין ארדן כי תוצאת אישור הקיצוץ במתכונתו הנוכחית, תהיה הפסקה מיידית של התוכנית לחיזוק האכיפה בחברה הערבית, ועצירת הקמת תחנות משטרה ביישובים הערביים וכן הפסקת יישום התוכנית לחיזוק ביטחון ירושלים.


השר חיים כץ תקף אתמול את ראש אגף התקציבים על רקע הקיצוץ. "מאחר שאני לא מאפשר למשרד האוצר לפגוע בעצמאות הביטוח הלאומי, ראש אגף התקציבים מוביל פגיעה קשה במשרד הרווחה", אמר כץ. "כנראה שאגף התקציבים חושב שהוא יכול להזיק לכל האוכלוסיות המוחלשות כי הם לא מסוגלים להקים קול צעקה.

"הקיצוץ במשרד הרווחה הוא בלי שום פרופורציה לכל משרד אחר, הם רוצים להחזיר את המשרד ארבע שנים אחורה. מקצצים לנו הרבה מעבר למה שעושים במשרדים אחרים".

במקביל, הכנסת מקיימת דיון מיוחד בנושא הגירעון. במשתתפים: צמרת כחול לבן, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר העבודה אבי גבאי וסגן שר האוצר יצחק כהן. יאיר לפיד אמר בנאומו במליאה: "הסיבה לגירעון היא שביבי 'בישל דייסה' - נתן לליצמן, נתן לסמוטריץ', נתן לדרעי, נתן לכל חבר כנסת ולכל מפלגה שעשו רעש. ולמי לא נשאר? לציבור הישראלי".

הפופולריים