אוחנה: יש לבחון מחדש את האיזונים בין הרשויות

אוחנה: יש לבחון מחדש את האיזונים בין הרשויות

אחרי שניסה להרגיע את הרוחות במערכת המשפט סביב מינויו, שר המשפטים החדש שוב מתח ביקורת על בית המשפט והפרקליטות: "אני עדיין רוצה שהחלטות תתקבלנה בכנסת ולא על ידי גוף בלתי נבחר, שבעיני פוגע בעצמו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמיר אוחנה
צילום: צילום: פלאש 90

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה ניסה היום (ראשון) להרגיע את הרוחות במערכת המשפט סביב מינויו, לאחר כמה התבטאויות שהצליחו לעורר סערה, כשאמר בקבלת הפנים במשרד המשפטים כי אינו נכנס "בדחפור או בטנק אלא בידיים חשופות ובנפש חפצה". אך הערב השמיע שוב אוחנה ביקורת על סמכויות בית המשפט בישראל: "נכון לבחון מחדש את מערכת האיזונים בין הרשויות, וכן שבית המשפט יגזור על עצמו יותר איפוק בנושאים שבהם הוא עוסק".

אוחנה השתתף הערב באירוע "משפטנים על הבר" בירושלים, ואמר כי הוא חושב ש"מתממשות האזהרות של ענקי המשפט מבעבר, שאמרו שככל שבית המשפט יקח לידיו דברים שנויים במחלוקת שהזירה הנכונה לעסוק בהם היא הזירה הפרלמנטרית וייכנס לדברים פוליטיים, כך יפחת האמון במערכת המשפטית. אני עדיין רוצה שהחלטות תתקבלנה בכנסת ולא על ידי גוף בלתי נבחר, שבעיני פוגע בעצמו כאשר הוא נכנס לזירת ההתגוששות הפוליטית. כי בכך הוא מאבד את האמון שאנו רוצים שיהיה בו".


על הפרקליטות אמר אוחנה: "היא פועלת במקצועיות וביושר, אך אם לא נניח שבפרקליטות ובבתי המשפט אין דברים שצריך לתקן נעשה חטא. הדרך היחידה לתקן ולשפר זה על ידי ביקורת".

פרקליט המדינה שי ניצן בחר להתייחס היום באירוע קבלת הפנים לאוחנה, לדברים שאמר שר המשפטים על מערכת המשפט. "הטענות בדבר תפירת תיקים בפרקליטות אינן נכונות", אמר ניצן. "בניגוד לטענות שאין בהן ממש עובדי המשרד ממתינים לשיתוף פעולה מלא איתך. כולם מודעים לתפקידם וחובתם. כולנו משרתי ציבור ותפקידנו לשרת את מדיניות הממשלה הנבחרת תוך שמירה על שלטון החוק".

בשבוע שעבר קיימו נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ואוחנה פגישת עבודה ראשונה. במהלך הפגישה הודגש נושא שיתוף הפעולה הנדרש בין מערכת המשפט ושר המשפטים. חיות ואוחנה סיכמו לקיים פגישות עבודה קבועות אחת לשבועיים.

עם כניסתו לתפקיד לפני כשלושה שבועות אמר אוחנה כי "לא ראיתי שופטים שנבחרו על ידי הציבור. מכיוון שכך אין מנוס שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין הרשויות. אני רואה רשות אחת בלי איזונים ובלי בלמים". הוא ציין כי "מי שרוצה מערכת משפט נקייה משיקולים זרים, חזקה וצודקת, חייב להיות מוכן לבקר אותה. האם ניתן לטעון ברצינות כי אין מקום בשינוי המערכת? האם לא היינו רוצים לראות מערכת משפט שיש בה יותר פלורליזם? האם המערכת המשפטית שקופה דיה? האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים משפט וצדק".

זמן קצר לאחר מכן בריאיון לחדשות 12 נשאל אוחנה האם יש מקרים שבהם לא צריך לקיים את החלטת בג"ץ והשיב בחיוב כשהוא מוסיף כי "השיקול העליון צריך להיות שמירה על חיי האזרחים". הוא הוסיף כי הוא אינו יכול לומר שכל בכירי הפרקליטות הם מלאכים צחורי כנפיים ואמר כי לא מן הנמנע שיתפרו לו תיק.

הפופולריים