לאחר הצגתה: אלה הקשיים ביישום תוכנית טראמפ

לאחר הצגתה: אלה הקשיים ביישום תוכנית טראמפ

חלק מהפרויקטים בתוכנית המאה דורשים את אישורה של ישראל, אך הגורם שאחראי לכך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כלל לא הוזמן לכינוס בבחריין • ירדן ומצרים אישרו באופן רשמי השתתפות בוועידה • אבו מאזן מתמיד בסירוב להשתתף
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רצועת עזה
צילום: צילום: אי-פי ופלאש 90

לאחר שהוצג היום (שבת) החלק הכלכלי ביוזמת השלום האמריקנית, מסתמנים קשיים ביישום התוכנית - כך  פורסם בחדשות הערב בכאן 11. פרוייקטים רבים שהציג הממשל בתוכניתו הנוגעים לגדה המערבית ועזה דורשים את אישור ישראל, אך מתאם פעולות הממשלה השטחים, הגוף שאמור לעסוק בפרוייקטים הללו, כלל לא הוזמן לכינוס בבחריין - שם צפויים לגייס את הכספים לתוכנית.  


חלק מהפרוייקטים שמופיעים ביוזמה של טראמפ מעלים קשיים של ממש באפשרות היישום שלהם - כך למשל יוזמת החיבור בין עזה לגדה ברכבת ובכבישי תחבורה. עד עכשיו לא התקבלה תגובה מגורם רשמי בישראל לתוכנית. חבר הכנסת יאיר לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "בסך הכל? מסמך רציני מאוד ואין סיבה להתנגד לו, בייחוד מפני שאינו מזכיר במילה את רעיון העיוועים של הסיפוח, שיוביל למדינה דו-לאומית, שתחסל את המדינה היהודית".

יו"ר חד"ש תע"ל ח"כ איימן עודה הגיב: "מישהו צריך להסביר לטראמפ שאי אפשר לקנות את הכול בכסף, בטח שלא את השאיפות הלאומיות הצודקות של העם הפלסטיני. הפתרון היחיד לסכסוך הוא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל"⁩.

לפי חלקי התוכנית שפורסמו היום, ממשל טראמפ רוצה לגייס כספים גם לפלסטינים בירדן, מצרים ולבנון. בסך הכל מדובר בגיוס של 50 מיליארד שקלים, שיאספו על ידי המדינות התורמות ויושקע ב-179 פרויקטים של תשתיות, חשמל ואנרגיה, מים ומתקנים רפואיים. מתוך כלל הפרויקטים, 147 מהם יהיו בגדה המערבית ובעזה.

מהצד הפלסטיני נרשמה התנגדות לתוכנית בטענה ששלום כלכלי רק ינציח את הכיבוש. אבו מאזן חזר ואמר כי הפלסטינים לא ישתתפו בוועידה בבחריין, אך ישנה מוכנות לדבר עם ישראל: "אנחנו מוכנים לשוחח על כל הנושאים הלא פתורים בנינו", אמר אבו מאזן היום. ישנם גורמים המקשרים את ההחלטה של טראמפ שלא לתקוף את איראן בתגובה להפלת המל"ט האמריקני, על מנת לשמור על הייציבות של ועידת בחריין. 


דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע אמר כי "ההצעות הכלכליות של קושנר חושפות את מטרות ועידת בחריין - להפוך את הסוגיה הפלסטינית לסוגיה הומניטרית וכלכלית. העם הפלסטיני מסרב לכך וימשיך במאבקו להכשיל זאת". 

משרד החוץ המצרי אישר היום רשמית שמשלחת מטעם קהיר תשתתף בוועידת בחריין. את המשלחת יוביל סגן שר האוצר המצרי, אחמד כוג'כ. בהודעה שפרסם משרד החוץ במדינה נאמר כי ההשתתפות המצרית נועדה להעריך האם הצעות שיוצגו בכינוס עולות בקנה אחד עם הזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני. גם דובר משרד החוץ בירדן הודיע כי ארצו תשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין השבוע.

בתוך כך, הבית הלבן הודיע הערב על הרכב המשלחת האמריקנית לסדנה הכלכלית בבחריין. בראש המשלחת יעמוד שר האוצר סטיב מנוצ'ין ובין היתר ישתתפו בה חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר, מתווך השלום ג'ייסון גרינבלט, ראש מועצת היועצים הכלכליים של הנשיא קווין האסט והשליח המיוחד לענייני איראן בריאן הוק.

הפופולריים