הסופר מאיר שלו: "נתניהו מסכן את ישראל"

מאיר שלו: "נתניהו מסכן את ישראל"

לאחר נאומו נגד הממשלה בטקס קבלת תואר ד"ר לשם כבוד של האוניברסיטה העברית, הסופר מאיר שלו מדבר בריאיון ל"השבוע" על ראש הממשלה, על קריאת ספרים ועל הדור הצעיר. צפו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לא שליו
צילום: לא שליו

לאחר שזכה השבוע בתואר דוקטור של כבוד מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הסופר מאיר שלו לא חסך בביקורת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון ששודר אמש (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. בריאיון אמר הסופר כי "לנתניהו יכולת שרידה ובזאת הדברים מסתכמים. יש מקרים שבהם עמים שוגים שגיאות. נתניהו מסכן את קיומה של המדינה".

"אני מאוד מוטרד מהכיוון שמדינת ישראל והחברה הישראלית הולכת אליו - משטר יותר ימני, יותר דתי, משטר פחות סובלני לכל חריגה. לכל זה יש השראה מלמעלה", אמר שלו. "הרבה פעמים שאני מסתובב ברחוב אני סופג גם שבחים וגם קללות. אני לא מתרגש, משום שאני רואה איזה טיפוסים מתפתחים פה – אלימים, קצרי רוח ובורים. אלו אנשים שזוכים להערכה בסופו של דבר. אתה לא צריך להיות היום בן תרבות כדי לממש קריירה פוליטית.

"למשטרים ימניים ומשטרים ימניים עם מאפיינים דתיים, יש מקומות רבים בעולם שחוששים ממחשבה חופשית, ממחקר חופשי, מתאוות דעת וידיעה, מיצירה חופשית. המשטר בישראל הוא משטר ימני עם מאפיינים דתיים. הוא עדיין לא טוטליטארי, אך הוא מתקרב לשם".

שלו יצא נגד היחס בישראל כלפי מחנה השמאל ואמר: "אני לא מבין איך זה שעד היום, 40 שנה אחרי שהליכוד עלה לשלטון, איך זה הם עדיין מייללים על האליטות השמאלניות? מי הפריע לכם לייצר אליטות אחרות ולממש את התזות הפוליטיות שלהם? הליכוד תמיד אמר שיהודה ושומרון הם נחלת אבותינו – מדוע הוא לא מספח אותן? אם נתניהו היה מעוניין לעשות את זה, הוא היה עושה את זה. הוא חושש ומפחד, האיש לא מסוגל לקבל החלטה גדולה לא לכיוון הימני ולא לשמאלני. הוא לא בנוי להחלטות גדולות – הוא לא בן גוריון ולא דוד המלך.

"ההיסטוריה מלאה בדוגמאות של אנשים שצועקים מול הרוח ולא שומעים להם. יש שתי סיבות – האחת היא שאולי אנחנו לא מצליחים להעביר בצורה נכונה את הדעה שלנו, והשנייה היא שאנחנו טועים", הסביר הסופר המוערך. "אבל אין אפשרות לבדוק אם נתניהו צודק – במה הוא צודק? מה דרכו שאותה אני צריך לשפוט אם היא צודקת או לא – אתה יכול להגיד לי מה דרכו, האם יש לו דרך?".

הפופולריים