גרינבלט: מעריך שתוכנית השלום תתפרסם בנובמבר

גרינבלט: מעריך שתוכנית השלום תתפרסם בנובמבר

שליח ארה"ב למזרח התיכון אמר בוועידת הג'רוזלם פוסט כי לולא הבחירות, התוכנית הייתה מתפרסמת כבר בקיץ. איילת שקד אמרה: "ישראל צריכה לקבוע עובדות בשטח"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ייסון גרינבלט
צילום: צילום: אי.אף.פי

לקראת הוועידה הכלכלית בבחריין, שתתקיים בסוף החודש, שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס היום (ראשון) לתוכנית השלום של ממשל טראמפ, ואמר כי הוא מעריך שהתוכנית לא תתפרסם לפני נובמבר. גרינבלט אמר בוועידת הג'רוזלם פוסט: "עוד לא קיבלנו החלטה עד מתי לדחות את הפרסום, אבל אני חושב שההיגיון הוא להמתין עד שתהיה ממשלה בישראל - וזה יהיה לכל המוקדם בחודש נובמבר. אנחנו נקבל החלטה סופית אחרי ועידת בחריין".

השליח האמריקני הוסיף: "אם לא היו מתקיימות בחירות בישראל - תוכנית השלום הייתה מפורסמת כבר בקיץ. הנשיא טראמפ מאוד מעודכן, ולעולם לא נפרסם משהו שלא תהיה לו את ברכתו המלאה של הנשיא. עשינו עבודה טובה, ואני גאה ששום דבר לא דלף".

על העימותים בין הבית הלבן להנהגה הפלסטינית אמר גרינבלט: "אנחנו לא מחפשים שינוי בהנהגה הפלסטינית, ואני רוצה להישאר מחוץ לפוליטיקה שלהם. אני חושב שזכותם של אנשים לראות את התוכנית, ולקבל את ההחלטה". גרינבלט חזר על דברים שאמר בעבר על אונר"א, לפיהם מדובר בארגון שמקשה על החיים של הפלסטינים, וכי זו מערכת שגורמת להם לדמיין שיחזרו אל בתיהם: "הפלסטינים כלויים בחיים נוראיים. שני הצדדים יצטרכו לעשות פשרות, ישראל היא דמוקרטיה והיא צריכה להחליט מה עובד ומה לא עובד לה. אף אחד לא יכול לכפות הסכם, ואם מישהו יכפה הסכם - אז הוא יתפרק בתוך כמה שנים".

גרינבלט גם התייחס לדברי שגריר ארצות הברית הבישראל דייוויד פרידמן בתחילת החודש, לפיהם לישראל יש הזכות בנסיבות מסוימות לספח חלק משטחי הגדה המערבית. "אני נותן להתבטאויות של דיוויד פרידמן לעמוד בפני עצמן", אמר גרינבלט.

גם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שטרם החליטה בנוגע לעתידה הפוליטי, דיברה היום בוועידת הג'רוזלם פוסט. שקד התייחסה גם כן לסיפוח שטחים ביהודה ושומרון ואמרה: "הגיע הזמן לספח את שטחי C. אסור לפספס את תקופת שלטונו של טראמפ. לישראל אסור להסכים להקמת מדינה פלסטינית ממערב לירדן. מדינה כזו תסכן את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ותאיים על הנכסים האסטרטגיים של ישראל".

הפופולריים