הולכים לבחירות: הכנסת התפזרה - מה קורה עכשיו?

הולכים לבחירות: הכנסת התפזרה - מה קורה עכשיו?
בנט ושקד ממשיכים במשרדי החינוך והמשפטים, חברי הכנסת ה-21 ממשיכים ליהנות משכר וחסינות, ומרצ והעבודה בדרך לפריימריז • כל מה שצפוי אחרי פיזור הכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההצבעה על פיזור הכנסת
צילום: רויטרס

הכנסת ה-21 הולכת הביתה, אך הממשלה ה-33 ממשיכה, עד שהבאה אחריה תחליף אותה, אי שם בסוף אוקטובר-תחילת נובמבר. וכך אנחנו מקבלים ממשלה המתפרסת על פני שלוש כנסות.

זה אומר שנפתלי בנט ואיילת שקד ממשיכים במשרדי החינוך והמשפטים, כך גם חברותם בקבינט המדיני ביטחוני. גם איוב קרא ממשיך במשרד התקשורת - למרות שהם לא חברי כנסת זה חודש וחצי, ולא יהיו חברי כנסת בחמשת החודשים הקרובים לפחות - מועד השבעת הכנסת ה-22. אותו דין חל גם לגבי סגני שרים שלא נבחרו לכנסת ה-21 כמו ירון מזוז ומיכאל אורן.

בנט ושקדממשיכים בתפקידם. בנט ושקד| צילום: פלאש 90

בעבר היה מושג של ממשלת מעבר, שכלאה את השרים בפנים - אין יוצא ואין בא. עכשיו אפשר, מבחינה עקרונית, לצרף או לפטר שרים ללא אישור הכנסת, והשרים עצמם גם יכולים להתפטר. עם ההחלטה על פיזור הכנסת, נחסך הצורך בקבלת אישור הכנסת למינוי השר ישראל כץ כשר חוץ.

נפתלי בנט ואיילת שקד ממשיכים במשרדי החינוך והמשפטים, כך גם חברותם בקבינט המדיני ביטחוני. גם איוב קרא ממשיך במשרד התקשורת

כל שאר שרי הממשלה ממשיכים בתפקידם ובסמכויותיהם, במגבלות שקבע היועץ המשפטי האוסר עליהם לקבל החלטות המגבילות את הממשלה הבאה אחריהם. כך גם יו"ר הכנסת, שנשאר בתפקידו עד לבחירת יו"ר לכנסת ה-22. בעבר, עם השבעת כנסת חדשה ועד לבחירת יו"ר, ותיק החברים היה בתפקיד זה.

לגבי חברי הכנסת ה-21 - הם ממשיכים ליהנות משכר ומחסינות עד להשבעת הכנסת הבאה שתהיה ככל הנראה בתחילת אוקטובר.


הם יבחרו ביום שני הקרוב את מבקר המדינה הבא, ויוכלו להגיע מדי פעם לישיבות פגרה, ואולי אף לאשר חוקים שהממשלה תרצה להביא. לחברי הכנסת אין אפשרות להעביר חוקים אלא בהסכמת הממשלה.

הוועדות הזמניות שהוקמו (כספים, וחוץ וביטחון) חדלות למעשה וכל פעילות הכנסת עוברת לוועדת הסכמות המורכבת, בדרך כלל, לפי יחסי הכוחות שהיו בכנסת היוצאת בין קואליציה לאופוזיציה - מה שלא קרה בכנסת הנוכחית.

בשלושה וחצי החודשים הקרובים ייאלצו ככל הנראה חברי מרצ ומפלגת העבודה להתמודד בפריימריז במפלגותיהם. בליכוד התקבלה החלטת מזכירות לביטול ההתמודדות, אך טרם עמדה במבחן המשפטי של התאמתה לחוקת הליכוד.

בניגוד לצמד המילים הנפוץ "בחירות חוזרות", מדובר בבחירות חדשות לכל דבר ועניין. זה אומר שכל מפלגה יכולה להתמודד מחדש.

משה פייגלין, למשל, כבר הודיע שבכוונתו להתמודד גם לכנסת הבאה.


הפופולריים