ליברמן: נתמוך בפיזור הכנסת, לא נהיה פרטנרים להקמת ממשלת הלכה

ליברמן: נתמוך בפיזור הכנסת, לא לממשלת הלכה
יו"ר ישראל ביתנו: "בליכוד מנסים לייצר נרטיב של נקמה אישית - אבל העמדה שלנו עקרונית. בבחירות הבאות נרוץ בהרכב הנוכחי". הליכוד: אל תתן יד להפלת ממשלת ימין. גנץ: נתנגד לפיזור הכנסת, ראוי להעביר את השלטון לנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים בת"א, מרץ 2019
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בצהריים (שני) כי סיעתו תתמוך בפיזור הכנסת, וכי לא תהיה פרטנר לממשלת הלכה. "בליכוד מנסים לייצר נרטיב של נקמה אישית. העמדה שלנו עקרונית, חזרנו עליה שוב ושוב". ליברמן, שדיבר בישיבת סיעתו, אמר על המגעים הקואליציוניים: "כל בר דעת מבין שמדובר בעמדה עקרונית. הכי פוחדים בליכוד שעם ישראל יבין זאת". הוא הוסיף כי "הבחירות הן דבר מיותר לחלוטין, מי שאשם זה רק הליכוד". עם זאת, הוא הבהיר כי אינו מתנגד לפגישה עם ראש הממשלה. 

צפו בנאומי גנץ וליברמן

לדברי ליברמן, "אנחנו מתנגדים להעברת יעדי הגיוס להחלטת ממשלה, כי כך בדיוק ביטלו את מתווה הכותל - באמצעות החלטת ממשלה שכונסה מעכשיו לעכשיו. לכן אנחנו דורשים חקיקה. זה תהליך רציני. אי אפשר לבטל את זה מעכשיו לעכשיו. ולכן אנו עומדים על כך שכל נושא הגיוס יעבור בכנסת". הוא ציין כי בחירות חוזרות יהיו זולות יותר מן ההסכמים הקואליציוניים, והוסיף: "אני מצפה מהציבור החילוני לבוא ולהצביע בבחירות... אני מציע לחרדים לאפשר לחוק לעבור - והם יצאו".

כשנשאל אם אינו חושש מסלילת הדרך להקמת ממשלת שמאל, השיב: "אופציה של ממשלת שמאל לפחות לכל הדור הבא לא קיימת. הדמוגרפיה במדינה ברורה. גם בעוד ארבע קדנציות לא תהיה ממשלת שמאל, זה נגמר. הוויכוח הוא בתוך הימין, השאלה היא איזה ימין אנחנו רוצים".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי יו"ר ישראל ביתנו: "ראשי כל הסיעות הממליצות מודיעים שברגע שליברמן יחתום על הסכם קואליציוני, יושלמו ההסכמים הקואליציוניים עם כל יתר המפלגות - על סמך ההבנות שכבר הושגו. אנחנו מזמינים את ליברמן להצטרף עוד היום ולא לתת את ידו להפלת ממשלת ימין".

גנץ: על כחול לבן להקים את הממשלה הבאה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר כי מפלגתו תתנגד לפיזור הכנסת, וכי יש לתת לו את המנדט להרכיב את הממשלה הבאה."אזרחי ישראל לא יקבלו את הניסיון לגנוב מהם את הדמוקרטיה", אמר בישיבת סיעתו בכנסת. "אם היה מנהיג אחר, אפשר היה להקים ממשלה כהרף עין. סיעתנו תתנגד לפיזור הכנסת אם תובא להצבעה". 

ח"כ יאיר לפיד אמר כי אם בראשות הליכוד יעמוד אדם אחר מלבד נתניהו, ניתן יהיה להקים ממשלת אחדות. "ביבי לא ניצח בבחירות, יש לנו בדיוק אותו מספר מנדטים כמו לליכוד", אמר. "אם הוא לא הצליח להקים ממשלה, עכשיו אנחנו. תנו לנו להקים ממשלה, הציבור רוצה ממשלת אחדות. ביבי הוא המחסום לממשלת אחדות. אם בראשות הליכוד יעמוד מישהו אחר, כל אחד אחר חוץ מנתניהו, אפשר להקים ממשלת אחדות לאומית. טובה, מתפקדת, בלי סחטנות, בלי קיצוניות, בלי עשרות מיליארדים שוחד פוליטי". בד בבד, ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה אמר כי כל סיעות האופוזיציה יתנגדו לחוק לפיזור הכנסת, שיובא לקריאה טרומית היום. 

גורמים בקואליציה התייחסו למשא ומתן התקוע ואמרו כי נעשה מאמץ עילאי על מנת למנוע בחירות נוספות. הגורמים ציינו כי נבחנת אפשרות להוריד את נושא חוק הגיוס מההסכמים הקואליציוניים, תוך בקשת דחייה מבג"ץ. "בין התבזות נוספת מול בג"ץ או בחירות, האפשרות של ללכת לבג"ץ יותר מידתית", אמרו הגורמים. ההערכה היא שבהמשך היום ינסה ראש הממשלה בנימין נתניהו להזמין את ליברמן לפגישה ובה להגיע לפשרה.

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, אמר בסיור במבוא מודיעים: "ב-27 באוגוסט הולכים לבחירות וזה מיותר, המפלגות החרדיות עשו ויתורים והלכו לקראת ליברמן הרבה מעבר לחמשת המנדטים שלו. לעם ישראל לא מגיעות עוד בחירות, לעם ישראל מגיע להתגמש. אני אומר לליברמן - תתעשת היום לפני שאנחנו נכנסים לתהליך שאין ממנו חזרה ואף אחד לא ירוויח ממנו".

הפופולריים