איילת שקד לאהרן ברק: הכנסת בטראומה, לכן המילה "שוויון" לא הוכנסה לחוק הלאום

איילת שקד לאהרן ברק: "הכנסת בטראומה"

כך אמרה שרת המשפטים בעימות שערכה עם נשיא בית המשפט העליון לשעבר כחלק מסמינר חוק הלאום של עמותת "אבות ומייסדים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד ואהרון ברק
צילום:

כחלק מסמינר חוק הלאום של עמותת "אבות ומייסדים" שרת המשפטים איילת שקד ונשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק ערכו היום (שישי) עימות. שקד אמרה לברק כי "הכנסת בטראומה, בצדק, מהמהפכה החוקתית ולא מוכנה לתת לבית המשפט כלים חוקתיים - זאת הסיבה שלא הוכנסה המילה שוויון לחוק הלאום".

"המתח שיש בין ערכים לאומיים לאוניברסליים הוא שהוביל לחקיקת חוק הלאום. הרגשנו שהרגל הדמוקרטית מעוגנת היטב בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו אבל הרגל הלאומית לא מעוגנת", הסבירה שקד. "המקרה הכי מובהק הוא המאבק הגדול שהיה בבית המשפט העליון על חוק האזרחות. היה את מחנה חשין מול מחנה ברק - המאבק הזה בין שני המחנות מסמל יותר מכל את הטריגר לחוק הלאום".

שרת המשפטים המשיכה ואמרה כי "הטענה שלי למדינה היא שכשבאו להגן על חוק האזרחות טענו רק את הטענות הביטחוניות ולא טענו גם את הטיעונים הלאומיים - שחוק האזרחות מנע זכות שיבה זוחלת. זו לא בושה לומר שאנחנו רוצים לשמור על הרוב היהודי של מדינת ישראל ולמנוע זכות שיבה זוחלת דרך נישואים. כשהקשבתי למה שאמר ברק בעניין חוק הלאום אני מסכימה שהחוק אומר את המובן מאליו, לא דברים שנויים במחלוקת. לא היתה לי בעיה גם שהיו מכניסים יהודית ודמוקרטית".

הנשיא ברק אמר לשקד על חוק הלאום כי ישנה "טעות חמורה שלא להזכיר בו את הכרזת העצמאות ואת השיוויון". כמו כן, הוא סבור שיש להוסיף לחוק את ההגדרה "יהודית ודמוקרטית", ואף הציע להוסיף את הכרזת העצמאות לחוק היסוד הלאום ואת השיוויון לחוק הלאום או לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

ברק התייחס למיעוט הדרוזי והערבי בארץ ואמר שצריך לתת להם זכויות של מיעוט בתוך מדינת ישראל: "צריך להוסיף בחקיקה חוק שיסדיר את זכויות המיעוטים". לדבריו, ישראל שומרת על זכויותהם "כדי להפיס את דעתם הייתי מציע להוסיף את זה" והוסיף כי "אותנו הפלו כיהודים, אנחנו לא נחזור על כך".

הפופולריים