לנתניהו הובטח: פטור הסחר עם איראן יבוטל

לנתניהו הובטח: פטור הסחר עם איראן יבוטל

לפני כמה חודשים הבטיחו בכירים בארה"ב שהפטור שמאפשר סחר עם איראן יבוטל. בישראל צופים שהצעד יטיל לחץ כלכלי נוסף על האיראנים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וטראמפ בבית הלבן
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל כבר לפני כמה חודשים הבטחה מבכירים בארצות הברית כי הפטור שמאפשר למדינות לסחור עם איראן יבוטל. כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. בישראל צופים שהצעד יטיל לחץ כלכלי נוסף על האיראנים.


נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט מוקדם יותר היום שלא לחדש את הפטור מהסנקציות על ייבוא נפט איראני, שהוענק למספר מדינות. בהודעה של הבית הלבן נכתב כי מטרת ההחלטה היא "להוריד את ייצוא הנפט האיראני לאפס וכך למנוע ממשטר האייתולות את מקור ההכנסה העיקרי שלו". עוד נכתב בהודעה כי ארה"ב, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, הסכימו לפעול במשותף כדי לספק את צורכי השוק.

בחודש נובמבר האחרון נכנסו לתוקף העיצומים שהטילה ארצות הברית נגד איראן. שר החוץ מייק פומפאו הכריז כי מדובר בעיצומים "החריפים ביותר מאז ומעולם". במסגרתם נאסר, בין היתר, לחברות ממדינות העולם לסחור עם איראן ולקנות ממנה נפט, המשמש כמקור ההכנסה העיקרי של המדינה.

בנוסף נאסר עליהם לעשות עסקים עם בנקים איראניים. חברות שיפרו את העיצומים צפויות להיענש ולהיות מסולקות מהמערכת הפיננסית של ארצות הברית. למרות זאת העניקו האמריקנים לשמונה מדינות פטור זמני מן האיסור לקנות נפט מאיראן, ביניהן: סין, הודו, קוריאה הדרומית, יפן טורקיה.

 

הפופולריים