הערכה: אחרי הכישלון - איילת שקד תתפקד לליכוד

הערכה: אחרי הכישלון - איילת שקד תתפקד לליכוד
שקד ובנט צפויים להתפרק. קריאות לממשלת אחדות של נתניהו וגנץ - ריבלין ינסה לדחוף למהלך כזה, אך סיכוייו נמוכים. ליברמן צפוי להתנגד משום שממשלה כזו עלולה להקטין את השפעתו הפוליטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אחרי הכישלון הצורב בבחירות, נפתלי בנט ואיילת שקד לא ימשיכו ביחד. הערב (שישי) פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי ההערכה היא ששקד תתפקד לליכוד. גורמים פוליטיים ציינו כי שרת המשפטים היוצאת לא אהבה את המהלך של פיצול הקולות של הציונות הדתית.


עוד פורסם כי יממה אחרי פרסום התוצאות הסופיות של הבחירות, כבר החל קמפיין "אחדות או נמות" שקורא לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר כחול לבן בני גנץ להקים ממשלת אחדות לאומית. הנשיא ראובן ריבלין ינסה לדחוף למהלך כזה, אך סיכוייו נמוכים. שותפו של גנץ יאיר לפיד קרא למרר את חיי נתניהו – נקמה על הקמפיין של הליכוד שניסה להפוך אותו לציפי לבני.

לעומת ריבלין, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא ידחוף לממשלת אחדות משום שממשלה כזו עלולה להקטין את השפעתו הפוליטית. לליברמן עדיפה ממשלה צרה שתחדד את חשיבותו מול גוש של 21 חרדים יחד עם איחוד מפלגות הימין.


עוד דווח במהדורה כי נתניהו מעוניין להשאיר את תיק הביטחון בידו בממשלה הבאה. הערכות: במקרה כזה, ליברמן יקבל את תיק החוץ. השר יואב גלנט, שנחשב למקורבו של נתניהו, צפוי לקבל גם כן תיק בכיר.

גנץ התקשר היום לנתניהו, ובירך אותו על ניצחונו בבחירות: ״אני מתקשר לברך אותך על ההישג ואני מאחל לך, למשפחתך ולכל עם ישראל חג שמח". ראש הממשלה הודה לו והשיב: "נחזיר את ישראל לרגיעה, כל אחד בתפקידו".

בתום ספירת המעטפות הכפולות בבחירות 2019, הליכוד וכחול לבן סיימו עם פער של מנדט אחד לטובת הליכוד (36 לעומת 35). הימין החדש נשארו מחוץ לכנסת ה־21. העבודה סיימה את המרוץ עם 6 מנדטים בלבד, ומרצ עם 4. המפלגות החרדיות נותרו עם 8 מנדטים לש"ס ו־7 ליהדות התורה. תוצאות נוספות: חד"ש־תע"ל עם 6 מנדטים, בל"ד־רע"ם עם 4, ישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין קיבלו 5 מנדטים כל אחת, כולנו קיבלה 4, ואילו גשר וזהות לא עברו את אחוז החסימה.

ריבלין הודיע היום כי יחל בשבוע הבא את סבב ההתייעצויות עם כל הסיעות שנבחרו לכנסת במטרה לקבוע את זהותו של ראש הממשלה הבא. ביום שני ייפגש ריבלין עם נציגי הליכוד, כחול לבן, ש"ס, יהדות התורה, חד"ש־תע"ל והעבודה. וביום שלישי ייפגש עם נציגי ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין, מרצ, כולנו ורע"מ־בל"ד.

הפופולריים