משרד החוץ הפולני שוקל לבקש מישראל תגבור לאבטחת השגריר

משרד החוץ הפולני שוקל לבקש תגבור אבטחה לשגריר
שגרירת ישראל בפולין אנה אזארי הוזמנה למשרד החוץ בוורשה, שם תימסר הבקשה, בעקבות תקיפת השגריר הפולני בתל אביב. החשוד במעשה שוחרר למעצר בית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי
צילום: פלאש 90

משרד החוץ של פולין שוקל לבקש מישראל להגביר את האבטחה על השגריר מארק מגירובסקי לאחר שהותקף אתמול בזמן שישב ברכבו. בנוסף, לכאן חדשות נודע כי שגרירת ישראל בפולין אנה אזארי הוזמנה למשרד החוץ בוורשה, ושם תימסר לה בקשה רשמית מטעם ממשלת פולין לכך שישראל תדאג לבטחונם של עובדי השגרירות ואזרחי פולין בישראל. 

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, מסר כי הנושא נמצא בחקירת משטרה וכי "משרד החוץ מביע הזדהות מלאה עם השגריר הפולני, וזעזוע נוכח האירוע". השגרירה בפולין אנה אזארי צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "אני מגנה בכל תוקף אלימות מהסוג הזה. אני מאמינה שמדובר בתקרית בודדת שלא תפגע ביחסים הטובים בין שתי המדינות. אני מאחלת לשגריר שימשיך לגשר בין האנשים בשתי המדינות". 

הפגנה בפולין (צילום: אי-פי)

אתמול התקבל דיווח במשטרה משגרירות פולין בישראל על אדם אשר ירק לעבר השגריר הפולני שישב ברכבו. כוחות משטרה הגיעו לאירוע וכעבור זמן קצר איתרו את החשוד במעשה - אריק לדרמן, בן 65 מהרצליה, תושבת הרצליה פיתוח ואדריכל במקצועו. החשוד נעצר והובא לחקירה. 

בית משפט השלום בת״א שחרר אותו למעצר בית בתנאים מגבילים. לטענת לדרמן, אתמול הלך לשגרירות פולין כדי לסדר דברים אישיים ואחד השומרים לא אפשר לו להיכנס וקרא לו ״ג׳ידי״ (יהודון). לדבריו, ביציאה, המדרכה הייתה חסומה, השגריר הגיע ברכבו וצפר לו שיזוז מהכביש. בתגובה, היכה החשוד על הרכב. השגריר מצדו, לדברי לדרמן, הוציא את הטלפון ותיעד אותו. לדרמן כעס ובתגובה פתח את הדלת וירק לעברו. לטענתו, לא ידע שמדובר בשגריר אבל כן שמדובר ברכב של השגרירות הפולנית.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ביומיים בחשד לעבירה של תקיפה סתם. השופט, עלא מסראווה, אמר כי ״אין ספק שמעשה של תקיפה ויריקה כלפי אישיות דיפלומטית בישראל ראויה לכל גנאי והיא מעוררת תחושה של בושה של אזרחי המדינה כלפי אותו אדם שכל חטאו הסתכם בכך שפנה אל החשוד בדרך שלא נראתה לאחרון...למרות האמור מעצרו לא היה מתבקש אלמלא הרגישות הנובעת מזהות הקורבן״.

ראש ממשלת פולין התייחס לתקיפה וכתב בחשבון הטוויטר שלו: אני מודאג לשמוע על ההתקפה הגזענית כלפי שגריר פולין בישראל".

משרד החוץ הגיב לדברי ראש הממשלה הפולני. דובר המשרד, עמנואל נחשון, ענה כי "ישראל מחויבת לביטחון הדיפלומטים שנמצאים כאן. הבענו את ההלם מהתקרית - החקירה בעדיפות ראשונה מבחינתנו".

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, גילי כהן ודניאל אלעזר

הפופולריים