שקד תעמוד בראשות הימין החדש: "למדנו מהטעויות והפקנו לקחים"

שקד תעמוד בראשות הימין החדש: "למדנו מהטעויות"
שרת המשפטים לשעבר נאמה וקראה לשאר מפלגות הימין להתאחד. לדבריה: "גם בשעת מחלוקות, נדע לנהוג בכבוד הדדי". על המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לעבודה: "החשש האמיתי הוא מכירת חיסול אידיאולוגית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד מכריזה על ראשות הימין החדש 21.07.2019
צילום: צילום: קובי ריכטר, TPS

איילת שקד הכריזה הערב (ראשון) שתעמוד בראשות מפלגת הימין החדש בבחירות הקרובות. בנאום שנשאה בכפר המכביה קראה שרת המשפטים לשעבר למפלגות הימין להתחבר ואמרה: "חיבור הוא תעודת הביטוח של הימין הערכי והאידיאולוגי". היא הוסיפה, כשברקע הקריאות "מי זו באה, ראש הממשלה הבאה". כי "גם בשעת מחלוקות, נדע לנהוג בכבוד הדדי ולזכור שאנשים אחים אנחנו".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

שקד הדגישה בנאומה את העובדה שהיא האישה היחידה שעומדת בראש מפלגה ואמרה: "אני רוצה לפתוח שער לנשים רבות אחריי – ומבקשת את אמונכם היום". לדבריה, "למדנו מהטעויות והפקנו את הלקחים: נציב בפניכם מנהיגות ברורה. באומץ לב פוליטי ואישי, בחר שותפי לדרך, נפתלי בנט, לוותר על מקומו כמספר אחד, אך לא על מקומו בחזית הנושאים באלונקה".

"אבל מעל הכל, עומד החשש האמיתי, זה שכמעט התממש לפני כמה חודשים, והוא מכירת חיסול אידיאולוגית של כל מה שאנחנו בימין מאמינים בו", התייחסה שקד למשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לעבודה. "זה עלול לקרות שוב. אין ערך ימני, אין עמדה ימנית, אין ציפור נפש ימנית אחת שלא יוקרבו על מזבח הקמת הקואליציה, אם לא נהיה כוח משמעותי בכנסת הבאה. הפעם היה לנו מזל - הדלפה קטנה מנעה מכירת חיסול שלמה".

שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, שוויתר על מקומו בראשות הרשימה נאם לפני שקד ואמר: "בחרתי לשים את מדינת ישראל מעל לקידומי האישי, ולתת לחברתי, איילת שקד, לעמוד בראשות הימין החדש. אני נכנס תחת האלונקה, כשהפעם איילת בראש.

לאחר הפגישה בין בנט ושקד אמש, באיחוד מפלגות הימין טענו כי השניים העבירו להם מעין אולטימטום. לפי הטענות באיחוד מפלגות הימין, בנט ושקד אמרו כי ירוצו לבד במסגרת הימין החדש - אם לא תקבל שקד את המקום הראשון ברשימה המאוחדת, ואם לא ישובצו בה אנשי הימין החדש במתכונת "ריצ'רץ'". בנט ושקד הכחישו שהציבו אולטימטום, אך הודו שיש פערים גדולים מאוד בין הצדדים.

בכאן רשת ב פורסם היום כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון שלוש פעמים עם יו"ר איחוד מפלגות הימין ושר החינוך רפי פרץ בניסיון למנוע איחוד עם שקד. פורסם כי בשיחות ניסה נתניהו לשכנע את פרץ שלא יוותר במסגרת המשא ומתן מול איילת שקד על המקום הראשון. לשם כך הוא גם זימן אותו לפגישה שתתחיל מאוחר יותר הערב בלשכתו.

באותן שיחות טען נתניהו כי שקד לא תוסיף להם מנדטים אם יחברו אליה. נוסף על כך, לחץ עליו ראש הממשלה שיעשה הכל להחזיר את מפלגתו של איתמר בן גביר - "עוצמה יהודית" לאיחוד מפלגות הימין. ראש הממשלה עלה היום לשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו, שם לא התייחס לחיבורים בימין. אחרי פניות שנעשו אליו בנושא אמר: "אני לא מתערב לעת עתה ואם יהיה צורך - אתערב".

הפופולריים