פרסום ראשון

בעקבות המשבר עם החרדים: סמוטריץ' איים להתפטר

בעקבות המשבר עם החרדים: סמוטריץ' איים להתפטר

שר האוצר איים בישיבות עם נתניהו: "אם תעביר את הכסף לאגודת ישראל לא אשאר בתפקיד" • בסביבת נתניהו מפעילים לחץ על הממונה על התקציבים שייפגש עם נציגי אגודת ישראל • גפני ודרעי מתנגדים לדרישות של אגודת ישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וסמוטריץ'
צילום: גטי אימג'ס

רגע לפני ההצבעה על התקציב בכנסת, המתח בקואליציה ממשיך לעלות. במוקד נמצאת דרישת שרי אגודת ישראל יצחק גולדקנופף ומאיר פרוש מראש הממשלה לתוספת תקציבית בגובה של חצי מיליארד שקלים. כפי שפורסם לראשונה אמש (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11, בדיונים שנערכו כדי להגיע לפתרון בנושא, איים שר האוצר בצלאל סמוטריץ' על ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יתפטר אם תועבר התוספת, והדגיש כי "זה לא יעבור במשמרת שלי". גם יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויו"ר ש"ס אריה דרעי מתנגדים לדרישת שרי אגודת ישראל. 

בסביבת ראש הממשלה הפעילו בימים האחרונים מכבש לחצים על הממונה על התקציבים באוצר להיוועד עם נציגי אגודת ישראל ולבחון את הדרישות התקציביות הנוספות שהעלו. נתניהו שוחח בעצמו עם הממונה על התקציבים יוגב גרדוס. בהמשך השר דודי אמסלם, שמשמש מתווך בסכסוך, העביר דרישה מפורשת לגרדוס שייוועד עם השר מאיר פרוש.

גרדוס ופרוש נפגשו בימים האחרונים כשעל הפרק הדרישה לתשלום רטרואקטיבי של תוספות התקציב לאברכים ולחינוך החרדי, בהיקף כולל של מאות מיליוני שקלים. הדרג המקצועי באוצר מתנגד לדרישה בגלל ההשלכות על כלכלת ישראל, וכן בטענה שיש קושי פרקטי בתשלום רטרואקטיבי מהסוג הזה.

 

אתמול התכנסה סיעת אגודת ישראל בביתו של יו"ר יהדות התורה גולדקנופף, כשעל סדר היום הפערים בסוגיית התקציב. אגודת ישראל החליטה כי הם "מתעקשים על התקציב הרטרואקטיבי לישיבות". בכיר בקואליציה ענה: "שישכחו מזה".

בישיבת הסיעה הוחלט לעמוד על קיום ההסכם שנחתם עם רשימת יהדות התורה, ובכלל על התחייבות לתקציבי הישיבות. באגודת ישראל מתחו ביקורת על חבריהם לקואליציה ואמרו בתום הישיבה: "נאמנות ומחויבות קואליציונית חייבת להיות דו-צדדית".

 

הפופולריים