"מסרבת לממש את המדיניות"

"מסרבת לממש את מדיניות השר": ברקת ביקש מהממונה על התחרות להתפטר

ברקת ביקש מהממונה על התחרות להתפטר
לדברי שר הכלכלה, רשות התחרות נמצאת בתת-תפקוד ובינו לבין מיכל כהן "נוצר חוסר אמון עמוק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

שר הכלכלה ניר ברקת זימן היום (שני) את הממונה על התחרות מיכל כהן וביקש ממנה לסיים את תפקידה, לאחר חמישה חודשה בהם בחן את התפקיד של הרשות. לדבריו, הרשות סובלת מתת-תפקוד חמור והמהלך מגיע בשל "היעדר שיפור בביצועי הרשות סביב המדיניות הרצויה והיעדר אימוץ של מדיניות השר הממונה".

"העובדה שחברות המזון, המונופולים ושווקים ריכוזיים רבים איבדו את הרסן בכל הנוגע להעלאות מחירים, נובעת בראש ובראשונה מחולשתה של הרשות כגורם מרסן והיעדר אימוץ של מדיניות אקטיבית ונחרצת לטיפול בסוגיות הליבה של הרשות ובעיקר הגברת התחרות", נכתב בהודעת לשכתו. "לאור זאת, ולאור חוסר האמון העמוק שנוצר בין השניים וחוסר היכולת להמשיך לעבוד בצורה כזו, כשהפערים המקצועיים הם רבים וראש הרשות מסרבת לאמץ ולממש את מדיניות השר ולנוכח הכשלים בתפקוד, ביקש השר ברקת מהממונה על התחרות מיכל כהן לסיים את תפקידה".

ברקת, למעשה, מאיים על הממונה שאם לא תתפטר מעצמה, הוא יפנה לוועדת המינויים בנציבות וייטען כי "התגלע משבר אמון חריף" ולכן הוא מבקש לסיים את תפקידה. הוועדה תצטרך להחליט האם לאשר את הבקשה, שכן פיטורי הממונה אינם בסמכותו הבלעדית של השר. מנגד, בסביבת הממונה על התחרות דוחים בתוקף את טענות שר הכללכה כלפיה ואומרים כי אין ולא היה בין השניים כל משבר אמון עד הערב, כשהוזמנה ללשכת השר. לדברי גורמים בסביבתה, "ברקת מחפש שעיר לעזאזל בעניין יוקר המחייה". עוד הוסיפו ואמרו כי ברקת ניסה להורות על פתיחה בחקירות גם במקרים שבהם לא נמצאה לכך הצדקה חוקית וכי כהן תמשיך לשמור על עצמאות הרשות.

המהלך האחרון של הרשות היה בבדיקה של החברות הגדולות בחשד לתיאום מחירים. הרשות הגיעה להסדר שלא תרם להרתעה מול החברות הגדולות - שכלל קנסות בסכום מצטבר לא משמעותי של 23 מיליון שקלים, ללא הליך אישי או פלילי מול החברות. האירוע האחרון הציג את ההתנהלות הרופסת של הרשות במאבק מול החברות הגדולות. זאת בצל הביקורת הציבורית על כל שהרשות לא מכריזה על מונופולים.

הפופולריים