המו"מ על הרפורמה: הדרישה הנוספת של האופוזיציה

המו"מ על הרפורמה: הדרישה הנוספת של האופוזיציה
באופוזיציה דורשים לכנס את הוועדה למינוי שופטים כמה ימים אחרי בחירת נציגיה, כדי "להראות רצינות בשיחות בבית הנשיא" • מוקדם יותר פורסם כי באופוזיציה מוכנים לקדם שתי חקיקות ברפורמה, בתמורה לוויתור מצד הקואליציה על חקיקה הנוגעת לוועדה למינוי שופטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ולפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

באופוזיציה מעלים דרישה נוספת להמשך התקדמות השיחות בבית הנשיא מלבד בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי שופטים בעוד כמה שבועות. בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב פורסם היום (ראשון) כי באופוזיציה דרושים היא שבתוך כמה ימים ממועד בחירת נציגי הכנסת כבר תכונס הוועדה ותחל לפעול במתכונתה הנוכחית ואף תבחר שופטים לערכאות השונות.

באופוזיציה מבהירים שרק הפעלת הוועדה ובחירת שופטים, ולא רק בחירת נציגים, תראה על רצינות מצד הקואליציה בשיחות בבית הנשיא. מדובר בדרישה שלקואליציה יהיה קשה מאוד לקבל. בינתיים, טרם נקבעו פגישות על ידי בית הנשיא בפורום הרחב והרגיל, שהתכנס בפעם האחרונה לפני שבועיים, אך מאחורי הקלעים נמשכות השיחות באופן לא רשמי באופנים מצומצמים יותר.

מוקדם יותר היום פורסם כי האופוזיציה הציעה לקואליציה לקדם את חקיקת עילת הסבירות ומעמד היועצים המשפטיים, בתמורה להתחייבות שלא לקדם את החקיקה הנוגעת לוועדה לבחירת שופטים, עד סוף הקדנציה של הקואליציה הנוכחית. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בקואליציה מוכנים להיענות להצעה, אבל עד אוקטובר - עד סוף הכנסת והפגרה.

לפי ההצעה, האופוזיציה תהיה מוכנה לקדם את החקיקה בשני הנושאים שבהם הפערים בין הצדדים קטנים. עד עכשיו, למרות ההסכמות שאליהם הגיעו הצדדים סביב מעמד היועמ"שים ועילת הסבירות, סירבו באופוזיציה לקדם את ההסכמות לכדי חקיקה בכנסת. באופוזיציה הסבירו שכל חקיקה באחד הנושאים המוסכמים תלויה בהסכמות בנושאים נוספים ובראשם הנושא המרכזי - הוועדה למינוי שופטים.

מהצד השני, בקואליציה מוכנים להתחייב להקפאה זמנית של חקיקת שינויים ביחס לוועדה למינוי שופטים רק עד לסוף חודש אוקטובר, בתמורה לחקיקה של מעמד היועמ"שים ושל עילת הסבירות, ולא מוכנים לגניזה מוחלטת. מה שאומר שהפערים מאוד גדולים בשלב הזה של השיחות.

השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית התייחס להצעת הפשרה, ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי "מרצון טוב הסכמנו להידברות. התחושה שלי היא שהסיטואציה שנוצרה היא רצון למוסס את הרפורמה. אנחנו מוכנים להתפשר ולהגיע להסכמות אבל לא מוכנים שיציבו לנו דד ליין. מי שצריך לקבוע את הלו"ז זו הקואליציה".

הפופולריים