נתניהו העביר את ההחלטה על סעיף הציונות לראשי הקואליציה

נתניהו העביר את ההחלטה על סעיף הציונות לראשי הקואליציה
הממשלה נתקלה בהתנגדות של הייעוץ המשפטי וגם בהתנגדות חריפה של החרדים: "החלטה מסוכנת" | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ישיבת ממשלה 28.5.23 F230528YS03
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי התנגדות משפטית והתנגדות חריפה של החרדים, ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר את הדיון שהיה אמור להתקיים היום (ראשון) בהחלטה על הצעת החוק "ציונות ערך מנחה" לישיבת ראשי הקואליציה. השרים החרדים טענו שהצעת ההחלטה "מסוכנת". היועצת המשפטית לממשלה לא שלחה עמדה כתובה על הסעיף, והמשנה שלה הביע הסתייגות בדיון השרים.

הצעת החוק של השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית קובעת שהציונות והערכים המובאים בחוק הלאום יעוגנו במדיניות ופעולות הממשלה. מוקדם יותר נתניהו אמר כי "ההצעה הזו חשובה וצריך להעביר אותה בנוסח שהובא", משום שמוסדות התכנון קובעים בעצמם מדיניות וזה "מצב אבסורדי".

יו"ר עוצמה יהודית, השר איתמר בן גביר, התעקש שההחלטה תעבור היום, וייתכן שההצבעה תתקיים טלפונית אחרי ישיבת ראשי המפלגות. עם כניסתו לישיבת הממשלה הוא אמר כי "ההחלטה הזו תאפשר להעדיף ערכים של ייהוד הגליל - בהתיישבות ואת חיילי צה"ל וכוחות הביטחון". לדבריו, "מי שמתנגד להחלטה שלנו מתנגד לציונות. אני מבין לגמרי למה היועצת לא כתבה חוות דעת כתובה, כי קשה לה להודות שהיא נגד הציונות. אני צובט את עצמי שאני צריך להסביר החלטה כל כל חשובה והיסטורית. אנחנו מאבדים את הנגב והגליל".

השר וסרלאוף הוסיף: "יש אפליה נגד יהודים. אם אתה מוסלמי או דרוזי אתה מקבל 91% הנחה על הקרקע. אם אתה יהודי, אתה מופלה לרעה. בשם ערך השיווין מאבדים את המדינה. אני, כשר, לא יכול להקים יישובים יהודיים. מנחם בגין הקים תוכנית של מצפים, היום אי אפשר". השר עמיחי שיקלי הצטרף ואמר: "גני ילדים נסגרים. במועצת משגב היו ב-2010 500 ילדים יהודים, היום יש רק 200 יהודים. הכול נסגר".

‏השרים החרדים הציעו שערך הציונות יכלול גם את מי ש"תורתם אמונתם". ‏השר בן גביר הגיב: "גם הקוראן זה תורתם אמונתם?". השר משה ארבל מש"ס אמר כי "החלטת הממשלה צופה את פני העתיד". לדבריו, "ערך מכריע לחיילי צה"ל זה מסוכן. זה דמוגרפיה שעולה. יום אחרי כהונת השר יאסרו עדיפות ליוצאי צבא. צריך למצוא את הנוסח הנכון".

בתוך כך, ראש הממשלה אמר בישיבת הממשלה כי הנחה להקים ועדת שרים למאבק ביוקר המחיה וכי הוא יעמוד בראשה. לדבריו, "התקציב שאושר בשבוע שעבר הוא צעד ראשון במלחמה ביוקר המחיה". מדובר בבקשה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להקמת ועדה שתבחן צעדים שיביאו לפירוק המונופולים וענקיות המזון, שמהוות חלק משמעותי ביוקר המחייה של הישראלים. נתניהו הוסיף כי הוא מבקש מוועדת השרים להביא לו תוכנית עבודה עם לוח זמנים מפורט וברור במאבק ביוקר המחיה בכל האמצעים, שיכלול עידוד התחרות, הורדת מכסים ושבירת מונופולים.

הפופולריים