בכירים בקואליציה: כל עוד לוין שר משפטים - יצחק עמית לא יהיה נשיא העליון

כל עוד לוין שר משפטים - יצחק עמית לא יהיה נשיא העליון

בכירים בקואליציה טענו כי יש ללוין אפשרויות להגיע להסכמה, אך הוא מתנגד להן, וגם לנתניהו. בשיחות הפשרה בבית הנשיא הצדדים הגיעו להסכם על 10 סעיפים, אך המחלוקות הקשות נוגעות לוועדה למינוי שופטים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים יריב לוין יצא אתמול (שישי) בקרב על הרפורמה המשפטית, כשהוא מבין שלא יהיה שינוי בהרכב הוועדה למינוי שופטים. זאת למרות גורמים בכירים בקואליציה שאמרו "כל עוד לוין שר משפטים - יצחק עמית לא יהיה נשיא בית המשפט העליון".

מקורבים לשר המשפטים טענו שלמרות שלוין יכול להגיע להסכמה עם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות על מינוי של לפחות שני שופטים שמרניים, הם אמרו כי "כל עוד לא תהיה התקדמות בחקיקה של אחד מסעיפי הרפורמה - לא ימונו שופטים חדשים". 

מבחינת חברי הקואליציה הם עומדים בסיכום הפשרה שהוחלט בבית הנשיא, לפיו יהיה נציג אופוזיציה בוועדה. אך מצד שני, ככל שיהיו יותר מדי מתמודדים מטעם האופוזיציה, הסיכוי להכניס חבר ועדה פוחת. בליכוד חשים בבעיית האופוזיציה על היעדר מנהיג שמגיע לסגירות.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד לא נחשב לפרטנר של ממש, חבר הכנסת גדי אייזנקוט לא יסכים לפשרה ללא יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, בעוד הוא לא יסכים לפשרה ללא חבר הכנסת גדעון סער, שמבחינת הליכוד נחשב לבולם הכול. לפי דיווחים יחסי לוין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתוחים מאוד, אבל כן מתקיימת ביניהם יחסי עבודה, עניינים ויום יום.

השר לוין סבור ובטוח שמבחינת נתניהו התמשכות שיחות הפשרה בבית הנשיא היא אופציה עדיפה, ולכן לוין מגייס את חברי הקואליציה, כולל הימין האידיאולוגי בליכוד לצידו. זאת כדי ללחוץ על ראש הממשלה בקידום הרפורמה המשפטית, גם ללא הסכמות ובמקרה של פיצוץ בין הצדדים.  

בסביבת שר המשפטים מבינים כי שינוי הרכב הועדה למינוי שופטים לא על הפרק מבחינת נתניהו. ניתן יהיה לקדם נושאים אחרים, אבל לא את הסעיף הזה.  נקודת הבוחן של השיחות בבית הנשיא היא בחירת הוועדה למינוי שופטים כשבעוד שבועיים הבחירות לוועדה תכונס. 

שיחות המשא ומתן בבית הנשיא

האופוזיציה דרשה לקבל ביטחונות על כך שלא יהיו מהלכים חד צדדים. חלק מהביטחונות המרכזיים הם נציג אופוזיציה בוועדה למינוי שופטים. הקואליציה מצידה דרשה ביטחונות שניתן לקדם חלק מהחקיקה של הרפורמה המשפטית, לפחות סעיף אחד במושב הקיץ הנוכחי, כששני הסעיפים הם עילת הסבירות ושינוי מעמד היועצים המשפטיים לממשלה.

ביום שלישי האחרון צוות הנשיא הוציא מתוך הדיונים 10 סעיפים שיש עליהם הסכמות. כעת, הם מחפשים הסדר ביניים, להמשך השיחות. אך למרות ההסכמים נראה כי נתניהו כבר קיבל החלטות כמו לכנס את הוועדה למינוי שופטים ולא לדחות את תקנון הכנסת כפי שדרשו לוין ויו"ר ועדת חוקה ומשפט שמחה רוטמן. 

כמו כן גישת נתניהו היא הסכמה והבנות, וכי צריך לתת לאופוזיציה ביטחונות בוועדה למינוי שופטים. אפשר להגיד שהמטרה של נתניהו היא לפתוח דלתות דיפלומטיות אשר נסגרו בגלל הרפורמה המשפטית, בעוד הנושא האיראני הווא המרכזי שבעניין. אך ככה לא בונים אופוזיציה. האסטרטגיה של הקואליציה לא ברורה ובשבועות האחרונים הם היו פחות טובים בבית הנשיא, ולכן יש פערים אובייקטיבים.

הפופולריים