הממשלה אישרה החלטה דרמטית לקיצור הליך אישור הבנייה ביו"ש

הממשלה אישרה החלטה דרמטית לקיצור הליך אישור בנייה ביו"ש
בניגוד למצב הקיים יותר מ-25 שנה, בנייה תקודם כמעט ללא אישור הדרג המדיני. מתן האישור הראשוני של ההרשאה לתכנון יהיה בסמכות השר במשרד הביטחון סמוטריץ'
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בתים בהתנחלות אפרת, 2018
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

לאחר הפרסום בכאן חדשות הממשלה אישרה היום (ראשון) לקצר משמעותית את תהליך קבלת אישורי הבנייה ביהודה ושומרון. בכןא חדשות פורסם הבוקר לראשונה כי הממשלה צפויה לאשר החלטה דרמטית שתקצר משמעותית את תהליך קבלת אישורי הבנייה ביהודה ושומרון ותאפשר לבנות יותר.

בניגוד למצב הקיים יותר מ-25 שנה, בנייה תקודם כמעט ללא אישור הדרג המדיני. מהיום, כבר לא יידרש את אישורו כדי להעלות תוכנית בנייה באזור למועצת התכנון העליונה - לא בשלב ההפקדה ולא בשלב מתן התוקף. במקום ששר הביטחון וראש הממשלה יאשרו כל שלב בנפרד, מה שכולל ארבעה אישורים שונים ומעלה ושנים של דיונים, מתן האישור הראשוני של ההרשאה לתכנון יהיה בסמכותו של השר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ'.

הליכוד והציונות הדתית סיכמו על שינוי המנגנון עוד בדצמבר. מטרת השינוי היא "לנרמל" את אישורי הבנייה בהתנחלויות ולקרב אותו למצב בישראל, בתוך גבולות הקו הירוק - שם ראש הממשלה ושר הביטחון לא נדרשים לאשר כל שלב בכל תוכנית בנייה. הסיכום עצמו מנוסח בצורה מעורפלת בהסכמים הקואליציוניים של שינוי החלטת הממשלה 150, בתיאום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מאז נכנס השר בצלאל סמוטריץ' למשרד הביטחון - אושרו יותר יחידות דיור מאשר בכל שנה שלמה עד כה. השבוע תקודם בניית 4,570 יחידות דיור ביישובים ביהודה ושומרון. מדובר ב-1,332 יחידות שיאושרו בשלבים הסופיים, ו-3,238 יקודמו, אך יצטרפו לקבל אישורים נוספים שיינתנו בהמשך. לדברי בכירים בקואליציה, ארצות הברית עודכנה מראש על המהלך. אלפי יחידות דיור נוספות צפויות לקבל אישור עד סוף 2023. בהסכמים הקואליציוניים סיכומים נקבע כי מועצת התכנון העליונה תתכנס אחת לרבעון לצורך אישור יחידות דיור לשיווק ולבנייה.

ירדן גינתה את החלטת הממשלה ואמרה כי מדובר בהכנה למתן אישורי בנייה לאלפי יחידות דיור בהתנחלויות. בהודעה של משרד החוץ ברבת עמון נאמר כי "הרחבת ההתנחלויות וגירוש התושבים מבתיהם הם הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם". ירדן קראה לקהילה הבינלאומית לפעול מיד כדי לעצור את הפעולות החד צדדיות של ישראל. עוד נאמר בהודעה כי פעולותיה הלא חוקיות של ישראל מכשילות את האפשרות לשלום ואת פתרון שתי המדינות.

ראש המועצה המקומית בית אל שי אלון הגיב לפרסום ואמר כי "מדובר בהחלטה היסטורית וציונית כאחד". לדבריו, "ההחלטה תייצר תנופת בנייה משמעותית באזור, תקל על תהליכי וזמני האישורים ותביא סוף-סוף לפתרון ראוי עבור הזוגות הצעירים ומבקשי הדיור במרחב לאחר שנים רבות. כמי שפועל רבות כדי להביא להגדלת היצע הדירות במועצה הצמחת תוכנית בנייה נרחבות, אני מברך על ההחלטה שתביא להוספת בנייה והיצע רחב ובכך גם לירידת מחירי הדיור ולאיזון השוק כנדרש. ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה החצר האחורית של המדינה כי אם חוד החנית הציונית והלאומית שלנו וכך מוכח מהחלטה משמעותית זו".

מנגד, בארגון יש דין מסרו: "ההחלטה דרמטית והרסנית. היא נועדה לאפשר בניית התנחלויות ללא הכרה בגדה המערבית ולהפוך כל התנגדות לבנייה שכזאת ללא רלוונטית. ההחלטה, אם תתקבל, מותירה בידי אנשיו של סמוטריץ' את היכולת לקדם הרחבה והקמת התנחלויות ללא שום בקרה. אנחנו קוראים לכל גורם שמתנגד לסיפוח השטחים להתערב באופן מידיי על מנת לסכל את ההחלטה שתאפשר סיפוח מלא בשנים הקרובות".

הפופולריים