ביידן לנתניהו: תעצור את החקיקה המשפטית, היא משסעת את ישראל

ביידן לנתניהו: תעצור את החקיקה, היא משסעת את ישראל
שגרירות ארה"ב בישראל לכאן חדשות: "נותרים מלאי תקווה - שניתן להגיע להסדר מקובל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן
צילום: אריה לייב אברהמס, פלאש 90

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרא לראש הממשלה נתניהו לעצור את החקיקה המשפטית, מכיוון שלטענתו, הצעת החוק שנדונה כעת רק מרחיבה את השסעים בישראל. בדברים שנשלחו בשם נשיא ארצות הברית לאקסיוס ופורסמו לראשונה באתר וואלה, נכתב בין היתר: "מנקודת המבט של הידידה של ארצות הברית, נראה שהרפורמה הנוכחית גורמת לקרע, לא פחות. בהתחשב בקשת האיומים והאתגרים שאיתם מתמודדת ישראל, זה לא הגיוני שמנהיגי ישראל ירוצו עם החקיקה הזאת. הדבר החשוב הוא לאחד בין האנשים ולמצוא קונצנזוס".  

אחרי המסר של ביידן, בשגרירות ארה"ב בישראל אמרו בשיחה עם כאן חדשות בנוגע לחקיקת הרפורמה: "אנחנו מבינים שהדיונים האינטנסיביים נמשכים הבוקר כדי לנסות ולהגיע לפשרה. אנו נותרים מלאי תקווה - שניתן להגיע להסדר מקובל".

שורה של הפגנות בעד ונגד הרפורמה במערכת המשפט התקיימו אתמול (ראשון) ברחבי הארץ. מוחים בעד הרפורמה התכנסו להפגנה ברחוב קפלן בתל אביב, והמוחים נגד הרפורמה התכנסו מול משכן הכנסת בירושלים. במקביל, בניו יורק ובלונדון התקיימו גם כן הפגנות נגד הרפורמה.

שר המשפטים יריב לוין הצהיר בהפגנת תומכי הרפורמה: "אחרי עשרות שנים של הדרה ממערכת המשפט ורמיסת זכויותיהם של ציבורים שלמים. לא נסכים יותר להיות נרמסים". בהפגנת מתנגדי הרפורמה, ראובן ריבלין, הנשיא לשעבר אמר: "יש לנו 24 שעות להציל את המדינה".

שר החינוך יואב קיש בקריאה לטייסים בהפגנת הימין: "הסרבנות היא כרסום הדמוקרטיה. אל תקרעו את החבל. לא מדובר כאן בחורבן הבית, אין שום סיבה להשתמש בנשק יום הדין". על החוק לצמצום עילת הסבירות טען קיש: "מחר נעביר את החקיקה, צמצום עילת הסבירות תחזק את הדמוקרטיה ותביא לחיזוק בין הרשויות"

קצין הכנסת ניצב יובל חן הודיע שמחר לא תתאפשר כניסת מבקרים לכנסת. בנוסף, לא יאושרו סיורים ואירועים. היחידים שיורשו להיכנס הם חברי כנסת, עובדי משכן, יועצים פרלמנטריים, אנשי תקשורת וכדומה.

מימין - לונדון, משמאל - גשר ברוקלין בניו יורק (צילום: UnXeptable ועמית יונגר)

הפופולריים