פרקליטו של נתניהו התחייב: יקיים את פסיקת בג"ץ

פרקליטו של נתניהו התחייב: יקיים את פסיקת בג"ץ
נתניהו שוקל לחוקק מחדש את חוקי היסוד אם ייפסלו | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורך הדין מיכאל ראבילו, הבהיר היום (חמישי) בדיון בבג"ץ על חוק הנבצרות שנתניהו יכבד את פסיקת בית המשפט. כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. לקראת סוף הדיון, בית המשפט ביקש הבהרה בנוגע לסעיף בתשובת נתניהו, ועורך הדין ראבילו הסביר שאם משתמע מהכתוב שלא יציית לפסק דין - זה לא המצב.

השופטים ביקשו הבהרה על סעיף 19 בתשובת נתניהו, שבו נכתב בין השאר: "בלא סמכות עליונה לחוקי היסוד שמחוקקת הכנסת, אין יסוד לסמכותו של בית משפט, אין יסוד לתוקפם של צווים מטעמו, ואין יסוד לחובה לצייץ להם. אלמלא חוק יסוד השפיטה (והחקיקה שקדמה לו בטרם שודרגה הסמכת בית המשפט לחקיקת יסוד), לא היה כל תוקף עודף לעמדתו של בית המשפט הנכבד על עמדתו של חוק האקדמיה או של אדם מן הרחוב. כאמור לעיל, כאשר בית המשפט הנכבד מעמיד בסימן שאלה את חוק היסוד הרי שהוא כורת את הענף שעליו נשענת סמכותו".

השופט עמית אמר לעורך הדין אליעד שרגא: "אם עורך הדין ראבילו אומר שראש הממשלה יכבד כל פסק דין של בית המשפט, נאמנים עליי דבריו". 

בינתיים, בקואליציה מתחילים להיערך לאפשרות שבג"ץ יבטל חוק יסוד. בחדשות הערב פורסם שנתניהו לפי שעה מתכוון לכבד את הפסיקה, אך שוקל לחוקק מחדש את חוקי היסוד שיפסלו – אם יפסלו – בבג"ץ.

שרים בכירים בליכוד ניסו לבקש שלא לשלוח ייצוג לדיון היום, במחאה על כך שבג"ץ מתערב בחוקי יסוד. השרים אמרו לראש הממשלה לא לציית לפסיקה וכי בג"ץ פועל בחוסר סמכות.

 

הפופולריים