ממשלת אריתריאה : המוסד וארגוני ביון אחרים אחראים למהומות בעולם

ממשלת אריתריאה: המוסד הוא מהאחראים למהומות בעולם
לטענתם, ארגוני ביון ברחבי העולים פועלים "במטרה לזרוע פילוג בקרב בני העם האריתראי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן סינדל, פלאש 90
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ממשלת אריתריאה שלחה היום (רביעי) מסר תקיף: המוסד וארגוני ביון אחרים אחראים למהומות נגד פסטיבלי המורשת האריתראים בעולם. בהודעה שפרסמה ממשלת המדינה, נכתב כי ארגוני הביון, בהם המוסד, מממנים פעולות נגד הפסטיבלים ופועלים "מתוך מניעים זרים של חתרנות, במטרה לזרוע פילוג בקרב בני העם האריתראי, תוך שהם פועלים להכפיש פליטים אריתראים". בדיווח האריתראי נמסר גם כי הרשויות באסמרה יפרסמו פרטים שיוכיחו את הטענות בעתיד.

יותר מ-170 אנשים נפצעו בשבת, ביניהם 30 שוטרים, במהלך הפרות סדר בהפגנה של אזרחים מאריתריאה נגד השלטון במדינתם. כמו כן, נעצרו 39 חשודים פורעי כאשר ברשותם נתפסו אלות, גז מדמיע ושוקר חשמלי. מפכ"ל המשטרה אמר על האירועים: "הכוחות נקלעו למצוקת חיים ונאלצו להשתמש באש חיה, ממאורעות אוקטובר לא זוכרים דבר כזה. לא נתקלנו ברף אלימות מהסוג הזה בעבר אבל כן נערכנו". 

המפגינים מחו נגד אירוע שמארגנת השגרירות האריתראית בתל אביב לציון יום השנה לתחילת המאבק המזוין נגד השלטון האתיופי שחל בשישי. מאבק שהביא בסופו של דבר להפרדות אריתריאה מאתיופיה בשנת 1993. מתנגדי המשטר ראו בו אירוע תעמולה לשלטונו של הרודן איסייאס אפוורקי, ממנו נאלצו להימלט. אירועים דומים בוטלו בחודש האחרון בכמה ערים ברחבי העולם מחשש שיעוררו עימותים אלימים.

הפופולריים