מקורב לביידן במסר לנשיא ולבן סלמאן: סרבו לנורמליזציה עם ישראל

תומס פרידמן נגד נורמליזציה בין ישראל לסעודיה
בטור שפרסם הפרשן הפוליטי של הניו יורק טיימס הוא כתב כי "אי אפשר לעשות נורמליזציה עם ממשלה ישראלית שאינה נורמלית", וכי האמריקנים חייבים לדרוש צעדים ממשיים בסוגייה הפלסטינית ולאלץ את הציבור הישראלי לקחת החלטה - "סיפוח או נורמליזציה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד בן סלמאן וביידן
מוחמד בן סלמאן וביידן צילום: אי-פי

העיתואני בעל הטור ב"ניו יורק טיימס" תומס פרידמן קרא לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שלא לקדם את עסקת הנורמליזציה עם ישראל. את הדברים כתב במאמר שפרסם הלילה (רביעי). הוא פנה אל השניים בצורה חריפה: "אל תתנו לנתניהו להפוך אתכם לאידיוטים השימושיים שלו. אי אפשר לעשות נורמליזציה עם ממשלה ישראלית שאינה נורמלית".

פרידמן הביא דוגמאות שלדבריו מראות על כך שהממשלה הישראלית "לא נורמלית". הוא ציין את דבריו של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו שאמר כי בממשלה יושבים גזענים הדומים לאנשי הקו-קלאקס-קלאן ואת הוראתו של שר החוץ אלי כהן לשגריר ישראל ברומניה להיפגש עם מנהיגת מפלגת ימין קיצוני במדינה.

הוא גם טען בטור שכתב כי נתניהו לא יספק את הסחורה בכל הנוגע לצד הפלסטיני וכי על האמריקנים והסעודים לדרוש צעדים ממשיים, בהם העברת חלק משטחי C לידי הפלסטינים, הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ואישורי המאחזים הלא-חוקיים, וכן להצהיר כי המטרה הסופית היא פתרון של שתי מדינות. לדעת פרידמן, התעקשות על תנאים אלה תגרום להתפרקות ממשלת נתניהו ותעמיד בפני הציבור הישראלי את הבחירה: "סיפוח או נורמליזציה". הוא סיים את טורו בקריאה לביידן ולבן סאלמן:"פשוט אמרו לא" לעסקה המוצעת.

בתוך כך, מקור פלסטיני יודע דבר מסר לעיתון הבין-ערבי "אלערבי אלג'דיד" כי אחד התנאים של סעודיה לנרמול היחסים עם ישראל הוא הכרה של ארצות הברית במדינה פלסטינית שחברה בעצרת הכללית של האו"ם, וציין שהתנאי הזה נמצא בראש סדר העדיפויות של ההנהגה הפלסטינית.

אתמול הגיעה לסעודיה המשלחת הפלסטינית הכוללת את מזכ"ל אש"פ, חוסיין א-שיח', ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', ויועצו של אבו מאזן לעניינים דיפלומטיים מג'די אלח'אלדי והחלה בפגישות עם ההנהגה הסעודית. המקור הפלסטיני שלל אפשרות של פגישה משולשת, פלסטינית-סעודית-אמריקנית, במסגרת השיחות שדנות בנרמול היחסים עם ישראל. הוא הבהיר שבמהלך פגישה שקיימה המשלחת הפלסטינית שכללה את א-שיח', פרג' ואלח'אלדי בשבוע שעבר בירדן עם עוזרת שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון, ברברה ליף, דרשה ליף מהפלסטינים לא להציב בפני ההנהגה הסעודית אף תנאי בנוגע להסכם לנרמול היחסים עם ישראל. המקור הפלסטיני הדגיש שליף סירבה לכל הבקשות הפלסטיניות - שהן הכרה של העצרת הכללית של האו"ם במדינה פלסטינית, הסרת אש"ף מרשימת ארגוני הטרור האמריקנית, פתיחת הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים ופתיחת משרדי אש"ף בוושינגטון. המקור הפלסטיני הבהיר שארצות הברית מעוניינת שסעודיה תנרמל את יחסיה עם ישראל כמו איחוד האמירויות, ללא מחיר מדיני שקשור לפלסטינים.

הפופולריים