בלעדי

מספר 2 בנאט"ו: מודאגים מאיום איראני על אירופה

מספר 2 בנאט"ו: מודאגים מאיום איראני על אירופה
ראיון מיוחד עם סגן מזכ"ל נאט"ו, מירצ'ה ג'ואנה שאמר כי איראן "פועלת יחד עם רוסיה כדי ליצור זעזועים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נאט"ו
צילום: AP

סגן מזכ"ל נאט"ו, מירצ'ה ג'ואנה, סיפר הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על הדברים עליהם דיבר בפגישותיו עם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט ונשיא המדינה הרצוג. בין היתר הסביר ג'ואנה כי גם באירופה מודאגים מהפעילות האיראנית: "הם עוזרים לרוסיה במלחמה הבלתי חוקית והפושעת הזו נגד אוקראינה. אז אנחנו מודאגים מאוד".

"ארצי רומניה, מארחת בשטחה מערכת הגנה נגד טילים של נאט"ו, כדי להתמודד עם התקפות איראניות אפשריות", אמר ג'ואנה, "צריך לזכור, ואת זה הדגשתי בפני הבכירים הישראלים, איראן לא לבד. היא פועלת יחד עם רוסיה ועם מדינות נוספות כדי ליצור זעזועים". עוד הוסיף על שיתופי הפעולה של ישראל ונאט"ו: "אנו רוצים לשתף פעולה עם ישראל במגוון תחומים: מבינה מלאכותית ועד מחשוב קוואנטי, וגם בביוטק. ברור שגם במלחמה בטרור, ובסוגיות נוספות – אנו מחפשים להדק ולהגביר את שיתוף הפעולה בינינו".

כשנשאל האם ישראל צריכה לעשות יותר למען אוקראינה, השיב ג'ואנה כי הנושא עלה בשיחותיו עם הבכירים הישראלים וכי "כמובן שאנו מצפים מכל השותפים שלנו לגנות הפלישה הרוסית, וגם לסייע לאוקראינה עד כמה שניתן. אנו מבינים שיש לישראל שיקולים בטחוניים. אבל אין לנו ספק שישראל נלחמת עם כולנו בעולם הדמוקרטי. יש תמיכה באוקראינה ואני מקווה שהביקור שלי הוסיף גם טיעונים נוספים לנסות לעשות יותר למענה".

באופן כללי הביע סגן מזכ"ל נאטו דאגה למצבה של אוקראינה: "ההתקדמות שהם עושים בשדה הקרב מעודדת. אבל עלינו להיות מציאותיים - המלחמה תהיה קשה בהמשך". בהמשך התייחס לאפשרות כי רוסיה תשתמש בנשק גרעיני: "נכון לרגע זה, לא זיהינו שינוי או תזוזה בכל הקשור לנשק הגרעיני של רוסיה, אך ההתבטאויות של בכירים רוסים בעניין האופציה הגרעינית מסוכנות בפני עצמן. מדינה עם נשק גרעיני לא אמורה לדבר כך. רוסיה יודעת שבסופו של דבר שימוש בנשק טקטי מהסוג הזה יחצה קו אדום גדול ומשמעותי ויהיו לכך השלכות".

הפופולריים