ההחלטה של האו"ם שתכעיס את ישראל

ההחלטה של האו"ם שתכעיס את ישראל
ועידה של הארגון הכירה בחורבות בקרבת יריחו כאתר מורשת "פלסטיני" • ישראל: החלטה מעוותת, נפעל לשנותה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תל יריחו
צילום: אי-פי

ועידה של האו"ם הצביעה להכניס חורבות בקרבת יריחו "שבגדה-המערבית שבפלסטין" לרשימת אתרי המורשת העולמיים, כך דווח היום (ראשון) בסוכנות הידיעות AP. יריחו היא אחת הערים העתיקות ביותר, שמנוהלת על ידי הרשות הפלסטינית – שזוכה להכרה בינלאומית.

חורבות תל יריחו. צילום: אי.פי

ההחלטה נוגעת לתל א-סולטאן (תל יריחו, ר'), אתר ארכיאולוגי בקרבת העיר, המכיל חורבות פרה-היסטוריות החל מהאלף התשיעי לפני הספירה, והיא מחוץ לעיר העתיקה עצמה.

ההחלטה התקבלה בכינוס ועדת האו"ם למורשת עולמית בריאד, שבערב-הסעודית, תחת חסות ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, אונסק"ו. ישראל פרשה מאונסק"ו ב-2019, בטענה להטייה נגדה וצמצום זיקתה לארץ הקודש. בשנת 2011 התקבלה הרשות הפלסטינית כמדינה-חברה באונסק"ו.

מטעם משרד החוץ נמסר כי "ישראל רואה בהחלטה שהתקבלה היום כסימן נוסף לשימוש הציני של הפלסטינים בארגון אונסק"ו ולפוליטיזציה של הארגון. ישראל תפעל מול ידידותיה הרבות בארגון על מנת לשנות את כל ההחלטות המעוותות שהתקבלו".

ברשות הפלסטינית קידמו בברכה את ההכרזה של אונסקו. ראש הרשות אבו מאזן הודה לאונסקו על ההחלטה, המשקפת לדבריו את "שורשיותו של העם הפלסטיני" והודיע כי הרשות הפלסטינית תמשיך לשמור על האתר היחיד במינו "לטובת האנושיות כולה". אבו מאזן גם הודה למלך סעודיה וליורש העצר על שארחו את ועדת המורשת העולמית שביצעה את ההכרזה.

בתוך כך, אונסק"ו הכירה במבנים היהודים מימי הביניים בארפורט שבגרמניה כ"אתר מורשת עולמית". זו הפעם השנייה בה מורשת יהודית בגרמניה הוכנסה לרשימה בשנים האחרונות. בין המבנים שנכללו הם בית הכנסת העתיק של ארפורט, מבנה אבן מהמאה ה-13 המדגימים את חיי המשפחה היהודית בימי הביניים, ומרחץ פולחני מסורתי.

לאחר הפוגרום בעיר בשנת 1349, בו הקהילה היהודית כמעט ונמחקה כולה, הומר בית הכנסת בתחילה למחסן ואז שימש למסעדה ואולם ריקודים. בעיר "חושדים" שהמבנה ניצל מהרס בידי הנאצים מהסיבה הזאת. 

הפופולריים