בן סלמאן בריאיון בארה"ב: "אין בעיה להגיע להסכמות עם נתניהו"

בן סלמאן בריאיון: "אין בעיה להגיע להסכמות עם נתניהו"
יורש העצר הסעודי התייחס לנורמליזציה עם ישראל ("זהו ההסכם החשוב ביותר מאז המלחמה הקרה"), הצד הפלסטיני בעסקה ("יש לדאוג להקל על חייהם") והגרעין האיראני ("אנחנו חייבים שיהיה לנו גם") | הריאיון המלא • גורם במשפחת המלוכה הסעודית לכאן חדשות: "צריך לתת משהו לפלסטינים כדי שלא יאשימו אותנו בבגידה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד בן סלמאן, 16.06.23
צילום: גטי אימג'ס

מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי, התראיין הלילה (רביעי) בארצות הברית לערוץ פוקס, ואמר כי סעודיה לא השעתה את הסכם הנורמליזציה עם ישראל והוסיף: "השיחות טובות, כל יום יותר קרובים. זו פעם ראשונה שזה רציני. נראה איך זה הולך". לדבריו, "הממשל האמריקני הציג בפנינו הצעה לכינון יחסים עם ישראל. ממשל ביידן יכול לתרום להסכם החשוב ביותר מאז המלחמה הקרה".

בן סלמאן הדגיש: "הנקודה הפלסטינית מאד חשובה לנו, יש לדאוג להקל על חייהם של הפלסטינים. אנו מקווים לשפר את חייהם ולהפוך את ישראל לשחקן באזור". עוד אמר כי אין לו בעיה להגיע להסכמות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "המגעים יימשכו בלי קשר לשאלה מי מנהל את ישראל", הבהיר. "אם תהיה פריצת דרך בעסקה, שתיתן לפלסטינים את הצרכים שלהם ותרגיע את האזור, אנו נעבוד עם מי שיש שם".

לגבי דרישות סעודיה מארצות הברית במסגרת עיסקת הנורמליזציה, השמיע יורש העצר איום מרומז, ואמר כי ארצו מעוניינת להמשיך בשיתוף פעולה צבאי נרחב עם ארה"ב, "ואתם לא רוצים לראות את זה עובר מאמריקה למקום אחר", ברמז לאפשרות של חיזוק קשרי ההגנה בין סעודיה לסין, אם ארצות הברית לא תספק את הסחורה. ברית הגנה בין ארה"ב לסעודיה, אמר בן סלמאן, "תחזק את האינטרסים של אמריקה ותחסוך לנו כאב ראש שלא נצטרך לעבור למקום אחר".

בן סלמאן הביע התנגדות לכך שאיראן תשיג נשק גרעיני, והזהיר כי "אם הם (איראן) יקבלו נשק גרעיני - אנחנו חייבים שיהיה לנו גם, כדי לאזן את הכוחות במזרח התיכון". עוד הוסיף יורש העצר כי ישנה מערכת יחסי עבודה "נהדרת" עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וכי שתי המדינות עובדות כעת יחד על מגוון סוגיות, בהן "שלום עם ישראל ופלסטין". הוא אמר כי התרשמותו היא שביידן הוא "חריף וממוקד". 

בן סלמאן התייחס גם לתיווך הסיני בהסכם הפיוס עם איראן ואמר "לא אנחנו בחרנו את סין, אלא היא הציעה את התיווך". עוד הוסיף כי נרמול היחסים עם איראן מתקדם בצורה טובה, "אנו מקווים שזה יימשך לטובת ביטחון ויציבות האזור. יש שעת כושר עכשיו שצריך לנצל כדי להביא לסיומה של המלחמה בתימן", סיכם.

גורם במשפחת המלוכה הסעודית לכאן חדשות: "צריך לתת משהו לפלסטינים כדי שלא יאשימו אותנו בבגידה"

למרות הההצהרות של בן סלמאן, גורם במשפחת המלוכה הסעודית אמר בשיחה עם כאן חדשות כי יהיה קשה מאוד לסעודיה לנרמל את היחסים עם ישראל מבלי שישראל תיתן משהו לפלסטינים. הוא הוסיף כי "אין היגיון בכך שסעודיה תסכים לנורמליזציה וישראל לא תעשה ויתורים ותשב רגל על רגל". הגורם הסביר כי סעודיה מצטיירת כיום כמנהיגת העולם הערבי והאסלאמי וכי ההליכה להסכם כזה, גם אם יש בו רצון מצד סעודיה, היא לא דבר של מה בכך. "צריך לתת משהו ולו מינימלי בסוגייה הפלסטינית כדי שלא יאשימו את סעודיה בבגידה", הדגיש. הוא הסב את תשומת הלב לכך שההכרזה על מסדרון מסילות הרכבת ונתיבי הסחר, שיקשרו את הודו עם המזרח התיכון ואירופה דרך ישראל, הוא איתות מצד הסעודים שהם מוכנים לפתוח הכול, כך חזר על כך שעדיין יש לתת משהו לפלסטינים.

בנוגע לחששות של גורמי ביטחון בישראל מתוכנית הגרעין הסעודית, שהיא אחד התנאים לנרמול היחסים יחד עם ברית הגנה ואספקת נשק מתקדם לממלכה, אמר הגורם במשפחת המלוכה כי גם לישראל יש תוכנית גרעין. הוא הוסיף כי המנטליות של הסעודים שונה מאחרים באזור. "אנחנו רק רוצים להגן על עצמנו ושאף אחד לא יאיים עלינו", טען. "תוכנית גרעין סעודית לא תהווה איום על ישראל. המפרציות רוצות בסך הכול להבטיח את ביטחונן. אל תבואו אלינו ולא נבוא אליכם".

דיווח: ישראל שוקלת את דרישות תוכנית הגרעין הסעודית במסגרת הסכם הנורמליזציה

לפי דווח ב"וול סטריט ג'ורנל", ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לגורמים בכירים מקצועיים ולמומחים ביטחוניים לשתף פעולה עם ממשל ביידן במשא ומתן המתנהל מול סעודיה, שעשוי להפוך אותה למדינה השנייה במזרח התיכון שמעשירה אורניום. ארצות הברית וסעודיה דנו בקווי המתאר של עסקה כזו, שבמסגרתה סעודיה תכיר בישראל ובתמורה, בין היתר, האמריקנים יסייעו לממלכה לפתח תוכנית גרעין אזרחית. שאר התמורות הן ערובות הביטחון האמריקניות והקלות לפלסטינים.

אמנם ארצות הברית וישראל טרם הסכימו עד כה על תוכנית שתאפשר העשרת אורניום בסעודיה, אך פעולה שכזו תהווה תפנית משמעותית במדיניות בין המדינות בעשרות השנים האחרונות. הנחיית נתניהו לבכירים לקחת חלק במשא ומתן היא הסימן הברור ביותר עד כה שישראל מוכנה לאפשר לממלכה הסעודית לממש את מטרותיה הגרעיניות, על אף הסכנות האזוריות שבמהלך שכזה.

הפופולריים