נתניהו לרה"מ בריטניה: "זה הקרב של ישראל ושל העולם החופשי"

נתניהו לרה"מ בריטניה: זה הקרב של ישראל ושל העולם החופשי
סונאק נפגש עם ראש הממשלה נתניהו, נשיא המדינה הרצוג ונציגי משפחות החטופים • עם נחיתתו מסר סונאק לכתבים כי בריטניה והוא עומדים לצד ישראל • הרצוג קרא לסונאק לפעול נגד ה-BBC: "מה עוד הם צריכים לראות כדי להבין את הזעזוע?"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת בריטניה ונתניהו
צילום: כאן חדשות

שידור חי | כאן 11

ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, הגיע הבוקר (חמישי) לישראל לביקור הזדהות בצל המלחמה בעזה. בהצהרתו המשותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודה סונאק על ההחלטה לפתוח את המעברים לסיוע ההומניטרי בעזה ועל התמיכה באזרחים הבריטיים.

"בשבועיים האחרונים המדינה הזו עברה מה שאף מדינה לא חוותה, ואני רוצה לחלוק את תנחומי העם הבריטי עם ישראל. אני יודע שאתם נוקטים בכל אמצעי זהירות בכדי לא לפגוע באזרחים" אמר סונאק. כמו כן, בהצהרה משותפת אמר נתניהו: "לפני 80 שנה העולם עמד לצידכם בשעתכם הקשה. זו שעתנו הקשה. זו שעתה הקשה של העולם - עלינו לעמוד יחד עד שננצח. זה הקרב של ישראל ושל העולם החופשי. אני מעריך את שהותך כאן ומודה לך על תמיכתך התמשכת".

דובר ראש ממשלת בריטניה הודיע כי סונאק צפוי להגיע היום לסעודיה כחלק מביקורו במזרח התיכון ולהיפגש שם עם יורש העצר, מוחמד בן סלמאן. עם נחיתתו, מסר סונאק לכתבים כי בריטניה והוא עומדים לצד ישראל. הוא הוסיף כי הוא מצפה לפגישותיו בהמשך היום עם ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה הרצוג והביע תקווה כי אלו יהיו פגישות מועילות.

בפגישה עם הנשיא, הרצוג הביע את זעמו על תאגיד השידור הציבורי הבריטי BBC, שעד היום לא כינה את מחבלי החמאס כטרוריסטים. "אני רוצה להעלות את הנושא של מה שאני מכנה 'דיווח אובייקטיבי או לא אובייקטיבי' על הטרגדיה הזו, כי אנחנו מרגישים, וגם אמרתי את זה, שהדרך שבה ה-BBC מציג את חמאס, היא עיוות של העובדות. יש לנו עסק עם אחד מארגוני הטרור הגרועים בעולם. ואני יודע שבדמוקרטיות מודרניות, כמו שלנו ושלך, אתה לא יכול להתערב בכל, אבל כיוון של-BBC יש קשר לממשל ושהוא פניה של בריטניה בכל העולם, צריכה להיות זעקה על כך לצורך תיקון וחמאס יוגדר גם שם כארגון טרור. מה עוד הם צריכים לראות כדי להבין את הזעזוע?", אמר הנשיא הרצוג. 

> ישראל במלחמה: שמות הנופלים והנופלות
> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
> כל הדרכים ליצירת קשר עם מוקדי החירום

סונאק, ראש ממשלת בריטניה, אמר בפגישתו עם הנשיא הרצוג: "עברתם סבל שאי אפשר לתאר, מעשה טרור ברברי, וצריך לקרוא לזוועה הזו בשמה - זהו מעשה טרור שבוצע על ידי ארגון הטרור האכזרי חמאס. זה מה שאני מאמין בו, וזה מה שאמשיך להגיד. ברוח זו, אנו עומדים לצד ישראל. יש לכם הזכות להגן על עצמכם, להחזיר את הביטחון לעמכם ולארצכם, ולהבטיח את שובם של בני הערובה שנלקחו, בבטחה. זוהי אינה זכות - זוהי חובה להחזיר את הביטחון למדינתכם. אני סמוך ובטוח שנמשיך לשתף פעולה באופן הדוק ולתמוך במאמציכם להשיב ארצה את החטופים".

לדבריו, "הפלסטינים הם קורבן של פעולותיו של החמאס. וחשוב שנמשיך לספק גישה הומניטרית לאזרחים. אני מברך על ההודעה אתמול במסגרתה הודיעה בריטניה שתכניס סיוע נוסף לאזור. ואנחנו נעמוד על כך שזה יגיע רק לאלה שצריכים זאת. כמו שאתה אומר, אנשים התבקשו לעזוב כדי להגן על החיים שלהם, וזה הדבר הנכון לעשות, איפה שנוכל, נתמוך בהם", הוסיף סונאק.

לאחר מכן, סונאק נפגש עם נציגי משפחות החטופים. "הסיוט הכי גרוע של כל הורה הוא שילדו יילקח ממנו. הבוקר שמעתי משפחות שחוות את הצער הבלתי יתואר הזה. בשיתוף עם שותפותינו, אנו נחושים להביא לשחרורם הבטוח של בני הערובה", אמר סונאק לאחר הפגישה. 

 

לאחר מכן סונאק מתוכנן לצאת לשורה של "בירות באזור", ככל הנראה קהיר ועמאן. אם כי מטעמי ביטחון והשינויים המהירים באזור, לא צוינו שמות היעדים הנוספים מלבד תל אביב.

סונאק הוא המנהיג הרביעי שמגיע לביקור במדינה מפרוץ המלחמה, אחרי הנשיא האמריקני ג'ו ביידן, קנצלר גרמניה אולף שולץ וראש ממשלת רומניה מרצ'ל צ'ולאקו. אתמול חתם ביידן ביקור מיוחד בן כמה שעות בישראל, בעקבות המלחמה בעזה. בהצהרה לתקשורת לפני שעזב, הדגיש הנשיא האמריקני כי בניגוד לתקופת השואה - הפעם ארצו לא תעמוד מנגד. הוא התייחס גם לסוגיית החטופים, לאחר שנפגש עם המשפחות, ואמר כי עבורו אין משהו בעדיפות גבוהה יותר משחרורם. ביידן השתתף גם בדיון של קבינט המלחמה, שבו סוכם בהתאם לדרישתו, כי ישראל לא תמנע סיוע הומניטרי לעזה דרך מצרים.

קנצלר גרמניה אולף שולץ הגיע לביקור באמצע השבוע ונפגש עם נתניהו בקריה. לאחר פגישתם, שולץ הצהיר: "ראש הממשלה, ישראל וגרמניה מחברות ביניהם תשתית משותפת. שתינו מדינות דמוקרטיות ומדינות חוק, וזה קובע את דפוס ההתנהגות שלנו, שמושתת על זכויות וחוקים. לכן גם במצב הנוראי הזה - אנחנו רוצים לשמור על המצב ההומניטרי בעזה, ולא אדישים אליו".

הפופולריים