גורם מדיני: יידרש לפחות שבוע לגבש עסקה לשחרור כמות גדולה של חטופים

גורם מדיני: יידרש לפחות שבוע לגבש עסקת חטופים משמעותית
המשמעות - גם אם אכן תהיה עסקה תמורת הפסקת אש של כמה ימים, יש לישראל לא מעט זמן להתקדם משמעותית בלחימה • רוירטס: ראש המוסד נפגש עם ראש ה-CIA וראש ממשלת קטאר בדוחא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטה משפחות החטופים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ברקע המאמצים האינטנסיביים של קטאר ומצרים לגיבוש עסקת חטופים, גורם מדיני ישראלי אמר כי ייקח לפחות שבוע לגבש אותה. כך דווח היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. כלומר, גם אם בסופו של דבר תהיה עסקה לשחרור משמעותי של חטופים תמורת הפסקת אש של כמה ימים, יש לישראל לא מעט זמן להתקדם משמעותית בלחימה ברצועת עזה וביישום היעדים בשטח.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

באם תהיה באמת עסקה מוחשית לשחרור עשרות חטופים, אז ישראל צפויה להסכים להפסקת אש. אולם, בישראל טרם דנו בנושא משום שעדיין לא עלתה הצעה קונקרטית. יש להפריד בין הפסקת אש אפשרית בתמורה לשחרור חטופים, להודעת הבית הלבן אודות הפסקות אש הומניטריות שמתקיימות כבר מזה שלושה ימים. בצה"ל מכנים הפוגות אלו "הפוגות טקטיות", כשבמשך ארבע שעות פוסקות המתקפות על שתי שכונות ברצועה על מנת לאפשר לתושבים להתפנות דרומה.

בשעות הצהוריים דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי ראש המוסד דדי ברנע נפגש בדוחא עם ראש ה-CIA ויליאם ברנס וראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמן בן ג'אסים אאל ת'אני. מקור שמעורה בפרטי הפגישה מסר לרויטרס כי השיחה עסקה בשחרור חטופים בתמורה להפוגה בתקיפות הישראליות והכנסת דלק לתוך רצועת עזה. מדובר בפעם השנייה בתוך שבוע בה ברנע מבקר בקטאר כחלק מהמאמץ לשחרור חטופים.

במקביל לפגישה המשולשת בקטאר, מנהיג חמאס אסמאעיל הנייהה הגיע למצרים לראשונה מתחילת המלחמה, ונפגש בקהיר עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. מחר המאמצים הקטאריים והמצריים יצטלבו כשאמיר קטאר תמים בן חמד אאל ת'אני צפוי להגיע לקהיר ולהיפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. במרכז הפגישה תעמוד הסוגיה ההומניטרית, אך הם ידונו, כמובן, גם בסוגיית החטופים.

כפי שפורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11, ישראל תסכים להפסקת אש זמנית רק בתמורה לשחרור עשרות חטופים. התנאי הישראלי מדבר על שחרור ודאי של חטופים ולא על תנאי מקדים לעסקה. החשש הביטחוני מעסקה כזו הוא כי הפסקת אש תגרום בסופו של דבר לעצירת המלחמה, אך גורם ישראלי אמר כי ישראל תמלא את חלקה בעסקה ומיד לאחר מכן תמשיך את הלחימה.

עוד פורסם בכאן חדשות כי ההצעה הקטארית לעסקה, שבמסגרתה ישוחררו 15-10 חטופים, נמצאת על השולחן כבר כמה ימים. בתחילה מספר החטופים הנכללים בעסקה היה כנראה קטן יותר, אך בהמשך גדל. גורמים שונים המעורים במגעים מביעים ספקנות לגבי ההצעה, בשל המספר הנמוך של החטופים שישוחררו במסגרתה ובשל הדרישה להפסקת אש ארוכה. בנוסף, הגורמים אמרו כי הקטארים וחמאס "משחקים" עם ישראל כפי שעשו בסוגיית החטופים טרם הכניסה הקרקעית.

הפופולריים