סערה בדיון בכנסת: "קרקס על גב משפחות החטופים"

סערה בדיון בכנסת: "קרקס על גב משפחות החטופים"
המשפחות בדיון על עונש מוות למחבלים: "הסירו את החוק מסדר היום". בן גביר: "אם יהיה עונש מוות למחבלים, לא תהיה להם מוטיבציה לחטוף" • אחות החטופה רומי גונן לח"כ סון הר-מלך: "אל תשימי את הדם של אחותי על הידיים שלך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיון בכנסת על עונש מוות למחבלים
צילום: ללא

מהומה פרצה היום (שני) בדיון הוועדה לביטחון לאומי בכנסת בנושא חוק עונש מוות למחבלים. נציגים של משפחות החטופים שהגיעו לדיון ביקשו לפזרו. גיל דיקמן, בן דוד של כרמל גת שנחטפה לעזה, תקף את השר איתמר בן גביר: "התחננתי בפניך השר שלא תעשה הון על חשבוננו. את הדיונים האלה אפשר לעשות את זה אחר כך. בבקשה לא עכשיו דיבורים על גרדום ועל עונש מוות, לא כשחיי יקירנו על הכף והחרב על הצוואר".

דיקמן הוסיף: "אתם לא מבינים מה זה עושה לנו. החוק הזה לא יעבור עכשיו. יהיה זמן להתווכח אחר כך. בבקשה תהיו איתנו בצד של החיים ולא בצד של המוות. אם יש לכם לב תסירו את זה מסדר היום". לבסוף, פרץ בבכי והשר בן גביר ניגש לחבק אותו.

לאחר המקרה, פרסם גביר פוסט ברשת "X" בו כתב: "אוהב ומחבק את משפחות החטופים וחייבים לומר את האמת - הקונספציה שהובילה אותנו לאסון, שכללה תשלום מזומן לחמאס ומדיניות הכלה, וכבר התפוצצה לנו בפרצוף - ממשיכה גם כעת".

מאוחר יותר הגיב דיקמן על הפוסט של בן גביר: "תוריד ממני את הידיים שלך, המבט שלי כאן אומר הכל. אמרתי לך, אל תחבק אותי, בכל זאת חיבקת. אמרתי לך אל תסכן את האהובים שלנו, בכל זאת סיכנת. הכול בשביל התמונה. כולם רואים שאתה עושה קרקס על הדם של המשפחות שלנו".

בן גביר מחבק את דיקמן

ירדן גונן, שאחותה רומי נחטפה, תקפה את מגישת הצעת החוק, חברת הכנסת לימור סון הר-מלך, ואמרה לה: "אל תשימי את הדם של אחותי על הידיים שלך. פדיון שבויים היא המצווה הכי קדושה בעם היהודי. זה לא הולך יחד. כשכולם יהיו בבית תפנו לזה שוב".

ח"כ אלמוג כהן הגיב לאב לחטופה שאמר כי חברי הכנסת של עוצמה יהודית רוצים "להרוג ערבים" ואמר: "אין לכם מנדט על הכאב. אל תגידו לנו 'אתם רוצים להרוג ערבים', כי מי שהרג ביום שבת זה לא אנחנו אותם, זה הם אותנו".

ח"כ לימור סון הר-מלך הסבירה את עמדתה: "הייתי באירוע הזה לפני 20 שנה, כשבעלי נרצח מול העיניים שלי. אני יודעת מה הם מסוגלים לעשות. לא צעקתי אז מספיק ושחררו את סינוואר, ועכשיו יש לנו דם של 1,200 נרצחים על הידיים". לפי גורם שנכח בדיון על החוק, לחש ח"כ אלמוג כהן לח"כ סון הר-מלך ממפלגתו: "אנחנו צודקים במאה אחוזים, אבל זה לא הזמן לדיון הזה". כמה דקות לאחר מכן עזב כהן את האולם.

דיקמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מטה משפחות החטופים הודיע שהוא מתנגד לקיום הדיון בכנסת ומסר כי "קיומו בעיתוי הזה מסכן את חיי יקירינו מעבר לסיכון הקיים ממילא, וזאת מבלי שהדבר מקדם תכלית ציבורית כלשהי". לדבריו, "עונש המוות הוא נושא רגיש שצריך להיות נדון תחילה בדיונים סגורים בפורומים מקצועיים. ממילא, הטלת עונש מוות אפשרית גם כיום ואינה מצריכה תיקוני חקיקה. בנסיבות אלה, לדיון היום לא יכולות להיות השלכות מעשיות. ההחלטה לקיימו אינה עניינית. הבאנו את עמדתנו בפני יו"ר הוועדה אך הדבר לא הביא לביטול הדיון".

השר בן גביר הסביר בדיון כי התפיסה שלו היא שאם יהיה חוק עונש מוות למחבלים, לא תהיה להם מוטיבציה לחטוף, שכן לא יהיה להם קלף מיקוח. "אני מבטיח לכם שאני נושא את הדברים כשאני קם בבוקר והולך לישון", אמר לבני משפחות החטופים שהגיעו לדיון. "לא יוצאות לי התמונות הללו מהראש. סבתא יפה היא גם שלי וכפיר התינוק הוא הילד שלי. זאת הסיבה שהלכתי לפוליטיקה - בשביל הילדים שלי. אני רוצה לחבק כל אחד מכם. כשאני מחלק נשק אני גם חושב על הילדים שלי ושלכם".

בן גביר המשיך ואמר: "חמאס הלכו לרצוח, להתעלל, לפגוע ולאנוס בלי חוק עונש מוות. יותר מזה, רציתי שבבתי כלא תיפסק הקייטנה ורוב הח"כים כאן חושב כך עכשיו. מה לא קראו לי - 'שר הפיתות'. לא נתנו לי להגיע לחלק הארי. חמאס רוצחים וטובחים כי הם חמאס ולא צריכים צידוק. הם האויב שלנו. דווקא התמרון מקדם את האפשרות של חזרת יקיריכם".

בשלב זה אמרה חברת הכנסת אפרת רייטן מהעבודה כי הממשלה מתנגדת לזה. חבר הכנסת פורר, ממגישי הצעת החוק, אמר כי זהו לא דיון על החוק, שכן "הוא הוגש כבר בחודש מארס". חברי הכנסת פורר וקריב הוצאו מהדיון.

ח"כ רייטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ צביקה פוגל אמר בדיון: "התרעתי מפני סוג האויב שעמו אנו מתמודדים אך זה לא נפל על אוזניים קשובות. ב-7 באוקטובר חווינו זוועות שאין בשפה העברית מילים לתאר אותן. לא את הטבח, לא את האונס, לא שום דבר. עונש מוות הוחל בישראל פעם אחת - על אייכמן. כל אחד מהמחבלים של חמאס הוא אייכמן, וכל אחד מהם צריך לעלות על הגרדום".

"אי אפשר להחזיק אנשים שחלק מהלקסיקון שלהם הוא לרצוח ילד ואישה בהיריון. אנחנו לא צריכים להאכיל את המפלצת", המשיך ח"כ פוגל. "המחבלים שבאו לכאן באו להשפיל את מדינת ישראל מתוך חזון להקים כאן מדינה אסלאמית. אם זה תלוי בי, לא אשאיר אף אחד מהם שיכול לספר את סיפור 7 באוקטובר. גם לא בכלא. אין הבדל בין חמאס לנאצים".

גנץ: "מי שיזם את הדיון מחבל במאמץ המלחמתי"

אחרי הדיון מסר ח"כ פורר בהודעה: "אם רוצים לקדם חוק עונש מוות למחבלים צריך להעביר אותו ולא לקיים דיונים עקרים וחסרי משמעות. הצעת החוק הזו עברה בקריאה טרומית במארס השנה ומאז לא קודם דבר. הדיון שהתקיים היום נעשה ללא הצבעות ולמטרות גריפת הון פוליטי בלבד". אליו הצטרף השר בני גנץ שאמר כי "זה לא זמן לדיוני סרק בכנסת שמטרתם פוליטיקה קטנה". גנץ הפנה אצבע מאשימה לעבר בן גביר והוסיף: "מי שיזם את הדיון בכנסת הבוקר מחבל במאמץ המלחמתי ופוגע בחברה הישראלית. זה הזמן להכות באויבינו, ולא לריב בתוכנו".

גם שר החינוך יואב קיש ‏אמר כי "זה ברור לכולם שחוק עונש מוות למחבלים לא יעבור עכשיו". הוא קרא להפסיק לעסוק ב"פוליטיקה קטנה" והוסיף: "התמונות היום מהכנסת הן מיותרות, פוגעות במאמץ המלחמתי ובעיקר פוגעות במשפחות החטופים, שנמצאות בשעה הכי קשה שלהן". חברת הכנסת מירב בן ארי צעקה: "תסגרו את הדיון הזה".

המשנה ליועץ המשפטי לשעבר, עו"ד רז נזרי, אמר למשפחות החטופים: "המחבלים הם בני מוות, אבל לא צריך את החוק. הדיון מיותר. יש חוק שמתאים לאירוע הזה בהתאמה לכך שמה שהיה כאן היה רצח עם. האיוולת הזאת עלולה לסכן חיים".

בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב אמר דיקמן, לאחר שיצא מהדיון: "השר בן גביר וח"כ הר-מלך עושים קרקס תקשורתי על הדם שלנו". הוא הוסיף כי פנה לשר בן גביר חמש דקות לפני הדיון וביקש ממנו "אל תעשה את זה עכשיו, תחכו עד שהם יחזרו הביתה. אנחנו רוצים לראות אותם בבית לפני שאתם דנים אותם למוות. הוא ליטף לי את הלחי ואמר שיעשה את זה בכל זאת. זה דיון לגיטימי, אבל לא בשעה שהם שם וחרב מונחת על צווארם. זאת לא מלחמה בין דתות, יש פה חיים בצד אחד ומוות בצד השני. אנחנו לא יכולים להיות בצד של המוות".

הפופולריים