צעד אחר צעד בהשבת החטופים: מבצע "דלתות שמיים" יוצא לדרך

צעד אחר צעד בהשבת החטופים: מבצע "דלתות שמיים" יוצא לדרך
מהשיחה הראשונה עם המשפחות בהגעה לישראל ועד המפגש המרגש בבית החולים | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכנה לקבלת הילדים החטופים
צילום: דובר צה"ל

משדר מיוחד - כאן 11

צה"ל השלים היום (שישי) את היערכותו לקליטת החטופים השבים ארצה משטח רצועת עזה, מבצע שקיבל את השם "דלתות שמיים". בשיתוף משרדי הממשלה וארגוני הביטחון, גיבשו הליך לקליטה מהירה של השבים, תוך מתן ליווי נדרש. במסגרת ההיערכות, צה"ל הקים והכשיר נקודות קליטה ראשוניות, בהן תסופק מעטפת רפואית באם תדרש וליווי. לאחר מכן, השבים ימשיכו לבתי החולים שם יפגשו עם משפחותיהם.

מגיל 10 חודשים ועד 18: שמות 39 הילדים החטופים בעזה
יותר ממאתיים אזרחים וחיילים: רשימת החטופים המלאה
הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
  

דובר צה"ל מבקש מהציבור לגלות סבלנות ורגישות ולכבד את פרטיות השבים ומשפחותיהם. יש להיצמד להודעות ועדכונים של גורמים רשמיים בלבד ולהימנע מהפצת מידע לא מאומת.

כלל השבים יקבלו אוזניות רעש מיוחדות אשר נקנו במיוחד עבורם ומתאימות גם לילדים על מנת לרכך את חווית הטיסה ולספק להם בטחון ושקט. על כל מסוק יעלה צוות רפואי של יחידה 669 אשר יכלול, מפקד, שלושה לוחמים ושני רופאים מטפלים. בנוסף יחד עם השבים יעלו נציגים מאגף כוח אדם, שילוו אותם במהלך התהליך.

צוות המסוקים אשר ייקח את השבים, תודרך לבצע את משימתו באדיבות, צניעות, סבלנות ובגובה העיניים. להציג את עצמם בשם, בפנים גלויות ובחיוך, לשמור על קשר עין ועל מרחק על מנת לאפשר למטפלים ולמלווים לעשות את עבודתם בצורה הטובה ביותר.

המשוחררים יעברו מעזה לישראל דרך הגדר, במקום שנשמר בסוד, ומשם יילקחו ביחד לבסיס חיל האוויר בחצרים. לאחר תחקור ראשוני, טיפול רפואי ונפשי, המשוחררים יועברו במסוק או במיניבוס, כל אחד לבקשתו, לבתי חולים לבדיקה מעמיקה. משפחות החטופים ישוחחו עם קרוביהם מיד עם הגעתם לארץ ויורשו לבקר את קרוביהם בבתי החולים. ההמלצה כרגע היא שהמשוחררים מהשבי ישארו לפחות 48 שעות בהשגחה רפואית.

בישראל לא בטוחים כי בשעה 16:00 בדיוק יעברו החטופים את הגבול, אלא ייתכן שזה יקרה קצת יותר מאוחר. עם זאת לאור ניסיון העבר, מעריכים שזה לא יקרה מוקדם יותר, זאת בשל ההבנה שחמאס ירצה לנצל עד המקסימום את פרק הזמן שניתן לו.

בבית החולים לא ייערך תשאול לילדים אלא רק לנשים, לצורך איסוף מידע. נהלי התשאול כוללים "מה אומרים ואיך", וכן פרוצדורת השחרור גובשו על ידי הצוות של הממונה על החטופים והנעדרים, גל הירש, רשויות הרווחה ועל ידי גורמים נוספים.

בצה"ל יקבלו מידי יום, לקראת השעה 16:00, את רשימת המשוחררים בפעימה הבאה במסגרת עסקת השחרור. באכ"א ישלחו קצינים למשפחות החטופים שיודיעו להם אם יקיריהם נמצאים ברשימה או לא. משפחות החיילים והגברים, שאינם חלק מעסקה בשלב זה, כבר קיבלו הודעה. בתוך כך, ברויטרס דווח כי גורם פלסטיני רשמי מסר כי ישראל תשחרר 24 מחבלות ו-15 מחבלים מתחת לגיל 18 במסגרת הפסקת האש.

הפופולריים