הלחץ על הקבינט

המסר האמריקני: צריך להגדיל את כמות הדלק שנכנסת לרצועה "עכשיו"

המסר האמריקני: להגדיל את כמות הדלק שנכנסת לעזה "עכשיו"
האמריקנים דורשים להכפיל (ואף להגדיל יותר) את הכמות שנכנסת כעת לרצועה - מ-60,000 ליטרים ל-120,000 ליטר ביום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: Abed Rahim Khatib, פלאש 90

הממשל האמריקני העביר לישראל מסר שצריך להגדיל את כמות הדלק שנכנסת לרצועה "עכשיו". כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. המסר הזה, וגם הדרישה להכפיל את כמות הדלק הועברו ביממה האחרונה בין בכירים אמריקנים לעמיתיהם הישראלים.

האמריקנים דורשים להכפיל, ואף להגדיל יותר, את הכמות שנכנסת כעת לרצועה - מ-60,000 ליטרים ל-120,000 ליטר ביום. עדיין לא נקבע מתי יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני המורחב לדון בהגדלת הסיוע ההומניטרי שנכנס לרצועה.

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים
> החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלשום שלא לאשר את הרחבת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה - והעביר את ההחלטה לקבינט המורחב, כך לפי שני מקורות המעורים בעניין. קבינט המלחמה המצומצם, שהתכנס בתחילת השבוע, היה אמור לאשר את הרחבת הסיוע ההומניטרי, לבקשת האמריקנים, אך בסוף החליט שלא לעשות זאת. ראש הממשלה החליט לגלגל את ההחלטה לקבינט המורחב.

קבינט המלחמה דחה גם את הגדלת מכסת הפועלים מיהודה ושומרון. מדובר בבקשה של מערכת הביטחון, שדוחקת בדרג המדיני לאשר אותה כדי להימנע ממשבר כלכלי בגדה.

גורם מדיני אמר לכאן חדשות, כבר ביום ראשון, כי ישראל צפויה להרחיב את היקפי הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה. ההחלטה התקבלה בעקבות בקשה מצד ארצות הברית, וסוכמה במהלך ביקורו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בישראל ביום חמישי בשבוע שעבר.

לדברי גורמים בישראל, מה שמעכב את הגדלת הסיוע הוא מכשול לוגיסטי: "ברגע שיתאפשר לבדוק יותר כמויות - נכניס עוד". גורם מדיני הוסיף כי הכנסת הסיוע חיונית להמשך קבלת הלגיטימציה הבין-לאומית, המאפשרת את המשך הלחימה ברצועה.

בריאיון לעיתון "וולט" הגרמני בשבוע שעבר, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלטתו להעביר כסף קטרי לעזה לאורך השנים, ואמר כי מטרתו הייתה למנוע קריסה הומניטרית ברצועה: "רצינו להימנע ממחלות, רעב משתולל ודברים אחרים. זו הסיבה שממשלות ישראל לאורך השנים אפשרו לכסף הזה להיכנס. לא רצינו לחזק את חמאס בכלל, רצינו להחליש אותו".

הפופולריים