הדלפות מישיבת הממשלה

שר שנכח בישיבת הממשלה: הרמטכ"ל "נעול טומהוק" על רפיח

שר שנכח בישיבת הממשלה: הרמטכ"ל "נעול טומהוק" על רפיח
גלנט: "מי שצריך לשלוט ברצועה אלו גורמים עזתים", השר קרעי: "זו עמדתך בלבד" • גלנט: במקום להילחם - גדוד של צה"ל שומר על כרם שלום" • הרמטכ"ל לשרים: "הוראות הפתיחה באש מתעדכנות בשטח בכל יום", בן גביר: "צריך הנחיות ברורות" | הציטוטים מישיבת הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצי הלוי, בנימין נתניהו ויואב גלנט
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בדיון בישיבת ממשלה שנערך היום על היום שאחרי, הרמטכ"ל הרצי הלו ושר הביטחון יואב גלנט - דחפו להעברת השליטה לגורמים עזתיים כאלטרנטיבה לחמאס, השר קרעי הגיב לדברי גלנט: "זו עמדתך בלבד". כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות בכאן 11. מוקדם יותר היום, אחד השרים שהשתתף בישיבה אמר לכאן חדשות כי הרמטכ"ל נעול על הפעילות ברפיח כמו "טיל טומהוק".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בעת הישיבה, השר לביטחון פנים איתמר בן גביר יצא נגד הדרך שבה צה"ל מפעיל את המשטרה בבלימת המחאה של ארגוני הימין נגד העברת הסיוע ההומניטרי. "אתה לא יכול לפנות למפכ"ל ישירות", נזף בן גביר ברמטכ"ל, "אם אתה רוצה אותו, תעבור רק דרכי". הלוי לא השיב לו.

הציטוטים המלאים

הרמטכ"ל: "אם נשאיר חטיבה בכל מקום שתימרנו, לא יישאר מספיק כוחות לגבולות האחרים. הייתי רוצה יותר גדודים בצפון, ברמת הגולן, בגבול עם ירדן - אבל זה לא מספיק. אם נצליח למצוא אלטרנטיבה לחמאס, זאת תהיה מכה לסינוואר".

השר גלנט: "אנחנו חושבים שביום שאחרי מי שצריך לשלוט ברצועה אלו גורמים עזתים. ישראל לא צריכה לנהל את מה שקורה שם".

השר קרעי: "אל תגיד אנחנו. זו עמדתך בלבד ולא עמדת הממשלה".

גלנט לא השיב.

(צילום: דובר צה"ל)

השר שיקלי: "איך מודדים ניצחון?".

הרמטכ"ל: "חיסול הנהגת חמאס ופירוק המערכת הצבאית של חמאס, שהוא מנסה להרכיב אותה כל פעם מחדש. החלפת השלטון ברצועה בשלטון שהוא לא חמאס ולא מחזיק באידיאולוגיה שלו".

השרה רגב קטעה את הרמטכ"ל, ואמרה: "ולגבי החטופים?".

הרמטכ"ל: "החזרת החטופים היא סימן מובהק של ניצחון וצריך להביא אותו".

מצרים הוציאה אזהרה מפי משרד החוץ מפעילות צה"ל ברפיח, ואומנם לא נכלל בה איום מפורש על הקפאת הסכם השלום עם ישראל. בהודעה נמסר: "מצרים מזהירה מההשלכות הרות האסון של פעולה כזו, בייחוד בצל הסכנה להחרפת האסון ההומניטרי ברצועה.

מצרים מפצירה להאיץ את כל המאמצים הבין-לאומיים והאזוריים כדי למנוע פגיעה בעיר רפיח, שבה שוהים כרגע בערך 1.4 מיליון פלסטינים שנעקרו אליה מתוקף היותה האזור הבטוח האחרון בעזה". 

"יש חשיבות להעברת הסחורות דרך כרם שלום" (צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ"ל: "יש חשיבות רבה להעברת הסחורות דרך כרם שלום. יש לנו בידוק, וזה חשוב שכל סחורה נבדקת. יש גם חשיבות מבחינה מדינית כשאנחנו מדברים עם העולם אנחנו יכולים לומר להם שאנחנו דואגים לעזה".

השר בן גביר: "אבל הטענה שזה מדיני, זה לא קשור לצבא. אני מעריך את העבודה שלך בימים הללו ואת המסירות וההקרבה, אבל המדיניות נקבעת בקבינט ובממשלה ולא על ידי הרמטכ"ל. אני חושב שצריך לבחון מחדש את הכנסת הסחורות".

רה"מ נתניהו: "אנחנו אישרנו בקבינט".

בן גביר לרמטכ"ל: "אושר על ידי הרוב ולא על ידי כולם ואני כן מבקש שוב דיון. אבל בכל מקרה, את המדיניות צריך לקבוע הקבינט. הרמטכ"ל לא צריך לנהל את המדיניות וגם לא לנהל את המשטרה. אתה לא יכול לפנות למפכ"ל ישירות. אם אתה רוצה אותו תעבור רק דרכי. זה מנהל תקין".

השר גלנט: "הרמטכ"ל מיישם את החלטות הקבינט ופועל בתחום סמכותו. חוק וסדר מוטל על המשטרה. כדי לא להפעיל מילואימניקים במקום, אנחנו מוציאים מהלחימה גדוד סדיר והתוצאה היא שבמקום להרוג מחבלים גדוד של צה"ל שומר על כרם שלום. אם זה לא מוצא חן בעיני הקבינט, אתם מוזמנים לשנות את ההחלטה".

השר בן גביר: הרמטכ"ל לא צריך להתערב בעבודת המשטרה ובטח לא להפעיל לחץ על המפכ"ל".

ראש הממשלה: "אני עומד מאחורי הכנסת הסחורות אבל אם צריך, נקיים הצבעה נוספת".

שינויים בהוראות הפתיחה באש

בנוסף, עדכן הרמטכ"ל את השרים על שינויים בהוראות הפתיחה באש של המפקדים באזור הגבול, והסביר כי הן "מתעדכנות בשטח בכל יום". בן גביר השיב לו: "האויבים ינסו אותנו, הם ישלחו נשים וילדים, שבסוף יתגלו כמחבלים. אם נמשיך ככה נשחזר את 7 באוקטובר".

הרמטכ"ל: "זו הפעם השלישית שאנחנו מנהלים את השיחה הזאת. אני לוקח ברצינות את דבריך, אחרי השיחה הקודמת הקדשתי ביקור שלם לנושא. החיילים מכירים במורכבות, אם לא נתאים את ההוראות נראה אירועים קשים של ירי דו צדדי".

השר בן גביר: "ננהל גם בפעם הרביעית והחמישית. ברור שצריך לשים לב לאירועים של ירי כוחותינו על כוחותינו, אבל מצד שני צריך הנחיות ברורות. אין מצב שילדים ונשים מתקרבים לגדר. כל מי שמתקרב כדי לכרסם, כדי לפגוע בביטחון, צריך לקבל כדור".

הפופולריים