ארה"ב דורשת: פתחו מעברים לכניסת סיוע לעזה במקרה של שיתוק מעבר רפיח

ארה"ב דורשת: אם מעבר רפיח ישותק - יש לפתוח מעברים אחרים
אנשי ממשלו של הנשיא ביידן אמרו כי "חייבות להיות נקודות רבות של כניסת סיוע הומניטרי לרצועה". הדרישה עלתה גם במהלך פגישותיו של בלינקן לארץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעבר רפיח סיוע הומניטרי רצועה עזה מצרים פתוח נפתח משאיות 21.10.23 F231021AM35
צילום: עטייה מוחמד, פלאש 90

ממשלו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן דורש מישראל כי בכל פעולה ברפיח שתגרום לסגירת המעבר יופעלו מעברים נוספים לכניסת סיוע הומניטרי לתוך הרצועה - כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. אנשי הממשל אמרו כי "חייבות להיות נקודות רבות של כניסת סיוע לעזה". הדרישה עלתה גם במהלך פגישותיו של שר החוץ האמריקני בלינקן בישראל.

מעבר רפיח נחשב לדרך המרכזית שבה מועבר סיוע הומניטרי אל תוך הרצועה, וההערכה היא כי מבצע ישראלי ברפיח יגרום לסגירתו או לצמצום הפעילות. בממשל דורשים מישראל למצוא חלופות כדי לא לפגוע בכניסת הסיוע ההומניטרי אל תוך הרצועה, גם בעת מבצע ישראלי באזור.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עוד פורסם הערב במהדורה כי גורמי ביטחון ישראלים עדכנו את מצרים עם תחילת המבצע ברפיח הלילה ואמרו להם כי מדובר באירוע נקודתי לשחרור חטופים ישראלים משבי חמאס. זאת, לאחר שבכלי תקשורת במצרים דווח כי קהיר פנתה לישראל וביקשה הבהרות בנוגע למבצע. השיחות האלה בין גורמי ביטחון ישראלים למצרים, בשעות הלילה, התקיימו ברקע מתיחות בין המדינות: חשש של מצרים מתמרון קרקעי עצים של צה"ל ברפיח - שלדברי המצרים עלול להוביל להסתננות של המוני עזתים לשטחה דרך הגבול.

בישראל הבהירו למצרים: מדובר במבצע מיוחד, נקודתי, בתוך רפיח, ולא בתחילתו של תמרון קרקעי, שישראל נערכת אליו בשבועות האחרונים לאחר סיום התמרון בחאן יונס. ישראל אמרה למצרים שהפעולה ברפיח תצא לדרך, לבקשת מצרים וארצות הברית, רק לאחר השלמת שני תנאים מקדימים: פינוי אוכלוסייה מרפיח ולאחר שיגיעו להסכמות עם המצרים בסוגיית הטיפול בציר ההברחות מתחת לפילדלפי. 

הפופולריים