סקר כאן חדשות: ההתפכחות החרדית בדרך לחוק גיוס?

סקר כאן חדשות: ההתפכחות החרדית בדרך לחוק גיוס?
התמיכה במצב הקיים, בו לא מוטלת חובת גיוס על חרדים, ירדה משמעותית בשנה האחרונה - בעיקר בקרב המגזר החרדי. עם זאת, בשאלה מה הפתרון הנכון למצב, התגלו הבדלי גישות משמעותיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לשכת גיוס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על רקע הדיון הציבורי הער סביב גיוס חרדים בצל המלחמה, ובעקבות הכוונה להאריך את שירות הסדיר, סקר של כאן חדשות שפורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11 - בדק אם חלו שינויים בעמדות חלקי החברה בנושא. מהממצאים עולה כי בכל המגזרים מאמינים שיש לשנות את המצב הקיים, כששינוי הגישה המשמעותי ביותר, קרה בקרב החרדים עצמם.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

האם המצב הקיים, בו חרדים לא מתגייסים, נכון?

בשנה שעברה כמעט חצי ממצביעי הקואליציה חשבו שהמצב הקיים הוא בסדר. ככל שהנשאלים היו דתיים יותר, כך מידת התמיכה שלהם במצב הקיים עלתה. בקרב חילונים רק שמונה אחוזים הסכימו שהמצב הקיים טוב, בקרב מסורתיים היתה תמיכה של 28%, בקרב דתיים 44%, ואצל החרדים - 76%. 

כיום, תמונת המצב נראית אחרת. לפי סקר חדש שערך מכון קנטאר בימים האחרונים, בקרב מסורתיים התמיכה ירדה ל-23%, בקרב הדתיים היא ירדה ל-28%, ובקרב החרדים, התמיכה במצב הקיים ירדה בחצי בדיוק ל-38% בלבד. גם בקרב כלל מצביעי הקואליציה חלה ירידה משמעותית בתמיכה במצב הקיים, בו החרדים זכאים לפטור מגיוס - מ-48% ל-28%. בקרב מצביעי ליכוד חלה ירידה מ-39% ל-24%.

גיוס חובה לכולם הוא הפתרון?

מהסקר אמנם עולה כי האוכלוסיות שהכי תמכו במצב הקיים, הדתיים והחרדים, כבר לא חושבות כך יותר, אולם כשהציבור נשאל מה הפתרון הכי נכון למצב, נמצאו הבדלי גישות משמעותיים.  

כל מי שחשבו בעבר שהפתרון הוא גיוס חובה לכולם, בין אם לצה"ל ובין אם לשירות לאומי, תומכים בכך היום אפילו יותר. אחוזי התמיכה עומדים על 90% מהחילונים, 84% ממצביעי האופוזיציה, 81% אחוז מהמסורתיים, ו-79% ממצביעי הליכוד. 

בקרב החרדים עצמם, התמיכה בגיוס חובה נרחב היתה נמוכה מאוד בשנה שעברה, רק 10% תמכו בכך. גם היום, התמיכה בגיוס עדיין נמוכה, אך היא כמעט הוכפלה - 18% מהחרדים תומכים בכך. יש הרואים בכך שינוי משמעותי ביחס לשנה שעברה. שינוי משמעותי ביחס לגיוס חובה לחרדים התרחש במגזר הדתי לאומי. בחודש מאי האחרון רק 53% מהדתיים תמכו ברעיון הזה. היום, רובם המוחלט - 75% - תומכים בו.

הפתרון הנכון הוא המתווה הממשלתי הקיים עד כה?

במסגרת הסקר נבחנה גם מידת התמיכה במתווה הממשלתי בעידן לפני המלחמה - גיוס חובה רק ליהודים לא חרדים, ומתן פטור לחרדים, אשר יוכלו ללכת לעבוד כבר מגיל 21

שיעורי התמיכה במתווה זה ירדו בקרב כל המגזרים, מ-32% בקרב כל הציבור ל-26%. גם במגזר החרדי ירדה בשנה האחרונה התמיכה במתווה זה מ-68% ל-49%. כלומר, רק חצי מהחרדים תומכים ברעיון שנועד לרצות אותם.

בהלך רוח זה יתאפשר גיוס כל החרדים?

רעיון זה אמנם זוכה לתמיכה היסטורית - 74% מכלל הציבור, אך בקרב החרדים ההתנגדות עדיין גדולה. כלומר, סביר להניח שהמפלגות החרדיות ככל הנראה יפעלו כדי לדאוג שמתווה לגיוס החרדים לא יעבור בכנסת. בציבור מתגברת ההבנה שיש צורך בשינוי. למרות שהפתרון עדיין לא בהישג יד, נדמה שאנחנו קרובים אליו מאי פעם.

 

הפופולריים