חשיפה

תוכנית חוק הגיוס של הממשלה

תוכנית חוק הגיוס של הממשלה
הסעיף על העלאת גיל הפטור ל-35 מחולל סערה בממשלה, הדרג המקצועי באוצר טוען כי זה יהיה "אסון כלכלי" שיקשה על שילוב חרדים בשוק התעסוקה. שר הביטחון גלנט, המתנגד לתוכנית, ישהה בארצות הברית בזמן שהחוק יובא להחלטת הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לשכת גיוס ירושלים
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

חוק הגיוס החדש של הממשלה צפוי לעלות לאישור השרים כבר ביום שלישי הקרוב. בחדשות הערב בכאן 11 נחשפו  היום (חמישי) פרטי התוכנית. שר הביטחון יואב גלנט, המתנגד לתוכנית, לא יהיה נוכח בהצבעה בשל העובדה כי באותו הזמן הוא צפוי להיות בביקור בארצות הברית. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

החלטת הגיוס תכלול בין היתר קביעת מכסות גיוס בידי הכנסת, טווח זמן של שנה לעמידה במכסות אלו - והארכה במידת הצורך. אי עמידה ביעדים לגיוס חרדים תגרור סנקציות כלכליות שייכנסו לתוקף בעוד שלוש שנים - ובאופן יחסי לעמידה ביעדים.  

סעיף נוסף, המדבר על העלאת גיל הפטור ל-35, מחולל סערה בממשלה. הדרג המקצועי באוצר ממודר לחלוטין מהמגעים על החלטת הממשלה בעניין חוק הגיוס. בכירים באוצר העבירו מסר לממשלה ולפיו אם הסעיף האחרון יאושר זה יהיה "אסון כלכלי" שיקשה על שילוב חרדים בשוק התעסוקה.

חוות הדעת החריפה במשרד האוצר

הדרג המקצועי באוצר מגבש חוות דעת חריפה נגד החלטת הממשלה המסתמנת, לדחיית גיל הפטור מגיוס לחרדים לגיל 35. המסר שצפוי להופיע בחוות הדעת הוא שהעלאת גיל הפטור תהווה אסון כלכלי.

לדברי גורמים כלכליים בכירים, דחיית גיל הפטור תגזור אי יציאה לעבודה על כ-200 אלף גברים חרדים, באופן שיפגע בכלכלת ישראל בצורה קשה: "תעסוקת גברים חרדים היא כבר היום האתגר הכלכלי הגדול ביותר של ישראל, העלאת גיל הפטור תתקע מקלות בגלגלים ותפגע במצב עוד יותר".

התנועה לאיכות השלטון בתגובה לפרסום כאן חדשות בנושא גיוס תלמידי ישיבות: "הממשלה שוב מבקשת לפעול בניגוד להוראות החוק ולקיים מצג שווא של חקיקת גיוס - כשבפועל לכולם ברור שלא יתגייס אף תלמיד ישיבה. עצוב מאוד שבזמן מלחמה הקואליציה הזו רק מגבירה את הנטל על ציבור המשרתים ממילא ולא מסוגלת אפילו לקבוע לחלק מתלמידי הישיבות שהם חייבים בגיוס - עכשיו. ולא בעוד שנה או שנתיים".

 

הפופולריים