מתרחקים מעסקה?

חמאס מתרחק מהמתווכת: "הנהגת הארגון שוקלת לעזוב את קטר"

חמאס מתרחק מהמתווכת: "הנהגת הארגון שוקלת לעזוב את קטר"
על פי הוול סטריט ג'ורנל, הנהגת חמאס "מעוניינת לעבור מבסיסה הנוכחי בקטר". העזיבה עלולה לפגוע במו"מ ותקשה על העברת מסרים לארגון הטרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גטי אימג'ס
צילום: גטי אימג'ס

"ההנהגה הפוליטית של חמאס מעוניינת לעבור מבסיסה הנוכחי בקטר", כך דיווח היום (שבת) הוול סטריט ג'ורנל. עזיבה כזו עשויה לפגוע במשא ומתן לשחרור החטופים, כך להערכת העיתון. זאת מכיוון שמהלך כזה עשוי להקשות על ישראל וארצות הברית להעביר מסרים לארגון הטרור.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

> רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

מקור פלסטיני בכיר אמר לערוץ אלמיאדין: "חמאס מאשרת כי אין בסיס למשא ומתן כעת". עוד אמר המקור כי אחרי "הגשת חמאס את תגובתה בשם הפלגים על ההצעה של המתווכים לא היו התקשרויות ביניהם לבין האמריקנים והישראלים".

לדברי המקור הישראלים הודיעו למתווכים ש"תגובת חמאס משמעותה כישלון המשא ומתן והם לא ישלחו עוד אף משלחת, אלא לאחר שחמאס תשנה את עמדתה". עוד הוסיף המקור שחמאס מתעקש על ארבע דרישות לעצירת אש, נסיגה, שיבה של עקורים ובנייה מחדש. המקור הסביר שייתכן שחמאס תחשוב על חלופות אחרות מפני שהנתיב הנוכחי של המשא ומתן לא מוביל להסכם.

גורמים ערבים אמרו לעיתון כי בימים האחרונים יצרה הנהגת הארגון קשר עם לפחות שתי מדינות באזור ובדקה אם הן פתוחות לרעיון שהמנהיגים הפוליטיים שלה יעברו לבירותיהן. עומאן היא אחת המדינות שנבדקו, כך מסר מקור ערבי לעיתון. גורמים רשמיים במדינה לא התייחסו. מנהיגי חמאס מתגוררים בדוחא, בירת קטר, מאז 2012 בהסדר שנתמך על ידי ארה"ב.

ראש ממשלת קטר, מוחמד בן עבד א-רחמן אל ת'אני, הודיע השבוע כי מדינתו "בוחנת מחדש את תפקידה כמתווכת בין חמאס לישראל".  לדברי המנהיג הקטרי,"תפקיד המתווכים מוגבל. הם לא יכולים לקדם דברים שהצדדים עצמם לא מעוניינים בהם. לצערי, ראינו שנעשה עוול למתווכים תוך כדי ניצול אינטרסים פוליטיים". 

דיפלומט ערבי מאחת ממדינות האזור אמר השבוע לכאן חדשות כי קטר אינה אחראית על כישלון המשא ומתן. הוא הוסיף כי המתווכת העלתה את רף הציפיות ביחס לתפקידה יותר משהיה נחוץ ובכך נתנה רושם שיש לה מנוף השפעה משמעותי על חמאס. זאת כשבפועל, יש לה השפעה על הדרג המדיני ולא על הדרג הצבאי, שלו יש את המילה האחרונה.

הפופולריים